DEBATA: Straż miejska potrzebna czy do likwidacji?

Miejska straż fotoradarowa
Czy straż miejska jest potrzebna? - pytanie trochę dyżurne, lecz warte postawienia. Niektóre samorządy likwidują tę coraz bardziej niepopularną służbę, której wizerunek najmocniej popsuły fotoradary.
W 2011 r. straż nałożyła ponad 1,4 mln mandatów na kwotę ponad 168 mln zł, z czego aż ponad 140 milionów pochodziło od kierowców.
Anatol Chomicz/Forum

W 2011 r. straż nałożyła ponad 1,4 mln mandatów na kwotę ponad 168 mln zł, z czego aż ponad 140 milionów pochodziło od kierowców.

DYSKUTUJ NA FORUM: Co sądzicie o funkcjonowaniu straży miejskiej w Waszych miastach i gminach? Czy strażnicy miejscy są potrzebni? Zapraszamy do debaty na forum POLITYKA.PL

Pytanie o to, czy straż miejska i gminna powinna dalej istnieć, rozgrzewa prawie każde lokalne forum w Internecie. Coraz więcej fanów mają powstające jak grzyby po deszczu profile na Facebooku sugerujące likwidację tej służby.

Internetowe dyskusje pełne są emocji i oskarżeń. Strażnikom miejskim przypisuje się głównie wlepianie mandatów i zakładanie blokad na koła za złe parkowanie i zbyt szybką jazdę. Padają argumenty, że praca strażników dubluje się z działaniami policji, a za wysokimi kosztami utrzymania idzie mała skuteczność. Oliwą dolewaną do ognia stają się kolejne doniesienia o nowych fotoradarach i o rosnących wpływach z wystawianych dzięki nim mandatów, które zasilają gminne budżety.

Zabrać straży, dać policji

- Trudno zadowolić wszystkich mieszkańców - broni się Dariusz Grzybowski, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. - Z jednej strony ludzie nie wyobrażają sobie żeby straży miejskiej nie było, a z drugiej strony bardzo narzekają, choć najczęściej są to osoby, które w jakiś sposób zostały kiedyś ukarane. Twierdzą, że straż miejska ukarała ich za czyn w ich odbiorze mało szkodliwy, za nieposprzątanie po psie czy wjazd na trawnik przy parkowaniu. Że są to przewinienia praktycznie nieszkodliwe. Nie zdają sobie sprawy, że jeśli w podobny sposób postąpi kilkaset a nawet kilka tysięcy osób to robi się z tego poważny problem – dodaje.

Mimo to niektóre gminy rezygnują ze strażników. W Strzegomiu Rada Miejska postanowiła, że straż miejska przestanie funkcjonować z końcem marca. W Świeradowie-Zdroju rozwiązanie straży miejskiej po ponad 20 latach funkcjonowania ma przynieść samorządowcom oszczędność ok. 100 tys. rocznie. Żory są już weteranem. Strażników miejskich nie ma tam od 1999 r. Władze miasta przyznają, że przynosi to rocznie około miliona złotych oszczędności, które zasilają budżet miejskiej policji. Z pieniędzy tych m.in. są finansowane dodatkowe policyjne patrole.

I to właśnie relatywnie niska skuteczność połączona z wysokimi kosztami funkcjonowania, a nie gniew wystraszonych wizją kar mieszkańców, skłania niektóre miasta do likwidacji własnych służb porządkowych lub przynajmniej rozważenia takiego kroku. Dotyczy to głównie niedużych miejscowości, jednak żądania zniesienia straży miejskiej pojawiły się w ostatnim czasie także w Kielcach, Wrocławiu i Gdańsku.  

Fotoradarów więcej, wypadków tyle samo

Z kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że to, jak funkcjonuje straż miejska w danej miejscowości bardzo często zależy od jej wielkości. – Widać dużą różnicę między małymi gminami i dużymi miejscowościami. W małych gminach, gdzie liczba strażników jest ograniczona, ich działalność często skupia się wyłącznie na ruchu drogowym, a konkretnie na jednej czynności: kontroli prędkości – podkreśla Paweł Biedziak, rzecznik NIK. Pokusa istotnego zasilenia samorządowej kasy może jednak przekształcić się w niepokojący trend. - Były przypadki, gdy gmina wydzierżawiła od firmy produkującej fotoradary mobilne takie urządzenia. Później się okazywało, że ponad 90 proc. mandatów w tej gminie wystawionych było tylko za przekroczenie prędkości – mówi Biedziak.

NIK zbadała również, czy takie działania miejskich strażników przyczyniły się do spadku ilości wypadków oraz liczby poszkodowanych. Okazało się, że nie. Co więcej, zdaniem Izby drogi lokalne są niebezpieczne głównie z powodu ich złego stanu technicznego – a to właśnie na ich remonty miały być przeznaczane dochody z mandatów.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną