Kraj

Przy prezesie i z prezesem

Nowy minister u Tuska. Kim jest?

Tomasz Jędrzejczak - prawa ręka Janusza Piechocińskiego. Tomasz Jędrzejczak - prawa ręka Janusza Piechocińskiego. materiały prasowe
Donald Tusk powoła go wkrótce na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, odpowiedzialnego za kontakty z parlamentem. Zastąpi byłą wicemarszałek Sejmu Ewę Kierzkowską.

Cztery lata temu, pochodzący z małej miejscowości Zofiów (woj. łódzkie), Tomasz Jędrzejczak (rocznik 1981) wysłał e-mail do Janusza Piechocińskiego, w którym zadeklarował, że chce dla niego pracować. – Napisałem, że jestem młody, mam doświadczenie i nie boję się marzyć. Kilka dni później zaczęliśmy współpracować – wspomina Jędrzejczak. Donald Tusk powoła go wkrótce na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, odpowiedzialnego za kontakty z parlamentem. Zastąpi byłą wicemarszałek Sejmu Ewę Kierzkowską, której zawsze politycznie bliżej było do Waldemara Pawlaka niż do nowego prezesa PSL.

Jędrzejczak ma dobre kontakty z posłami – pracował w pięciu biurach poselskich PSL, spędzał długie godziny w klubie parlamentarnym jako asystent Janusza Piechocińskiego. Nowy prezes PSL nie chciał odrywać żadnego posła od sejmowych ław i dlatego postanowił wysłać do Kancelarii właśnie Jędrzejczaka. Darzy go zaufaniem i ceni za umiejętności organizacyjne. – Skończyłem studia socjologiczne w SGGW, cztery podyplomówki, m.in. z rolnictwa, zarządzania zespołem, jestem szkoleniowcem również z zakresu organizacji czasu – opowiada o sobie nowy minister.

W szeregach PSL mówi się, że jest współautorem sukcesu Piechocińskiego. – Jeździł z nim właściwie wszędzie, organizował spotkania, szykował przemówienia, był na każde wezwanie, czym jego żona nie była zachwycona, ale nie mają jeszcze dzieci, na razie postanowił poświęcić się karierze – opowiada jeden z ludowców. Nie ma więc czasu na pisanie wymyślonego cztery lata temu doktoratu o mężach stanu, którym sondażowa demokracja uniemożliwia rozwinięcie skrzydeł.

Nowego prezesa PSL uwiódł tym, że do polityki przyszedł ze sporym doświadczeniem zawodowym. – Wicepremier nauczył mnie wielu maksym, a jedną z najważniejszych jest taka, że musisz coś mieć przed wejściem do polityki, aby coś do niej wnieść – mówi Jędrzejczak. Jak na 32-latka ma dość długie CV, bo pracował już w 20 miejscach, często równocześnie (był m.in. telemarketerem, pracował w wojewódzkim urzędzie pracy i świętokrzyskim urzędzie marszałkowskim i prowadził własną działalność gospodarczą z zakresu doradztwa). Mówi o sobie, że jest człowiekiem bardzo ambitnym, więc wychodzi na to, że w polityce dopiero się rozkręca.

Polityka 03.2013 (2891) z dnia 15.01.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Przy prezesie i z prezesem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną