Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wyrok na Nietykalnego

Były senator Henryk Stokłosa nie trafi do więzienia

Henryk Stokłosa Henryk Stokłosa Bartłomiej Zborowski / PAP
Sąd apelacyjny uchylił wyrok ośmiu lat więzienia dla byłego senatora i biznesmena Henryka Stokłosy, specjalisty od utylizacji padłych zwierząt. Powód? "Sędziowie byli uprzedzeni". Przypominamy Państwu jego głośną sprawę.

Osiem lat więzienia i 600 tys. zł grzywny - taką karę pół roku temu wymierzył byłemu senatorowi i biznesmenowi od utylizacji padłych zwierząt poznański sąd okręgowy.

Henryk S. rzecz jasna od wyroku się odwoływał (werdykt był nieprawomocny), ale uczyni to zza krat, bo sąd profilaktycznie nakazał go zamknąć od razu, prosto z sali sądowej. Uzasadnił tę decyzję obawą przed próbą ucieczki podsądnego. Sąd miał podstawy do niewiary, że Henryk S. podda się wyrokowi i dobrowolnie zgłosi, kiedy nastąpi czas odbycia kary. Przypomnijmy, że wcześniej długo poszukiwano Henryka S. listem gończym, bo ukrywał się za granicą.

Proces był z gatunku sensacyjnych, bo przez długie lata kariery Henryka S., najpierw w biznesie, potem w Senacie RP, wydawało się, że jest nietykalny. W rodzinnej Pile zyskał pozycję obywatela nr 1 – takiego, co i rządzi i dzieli. Był najbogatszy, dawał pracę, wspierał finansowo lokalne inicjatywy. Podczas procesu ujawniono też jego drugą twarz – twardego gracza nieznoszącego sprzeciwu.

Został skazany nie tylko za łapówki płacone urzędnikom resortu finansów (w zamian za umorzenia podatkowe), skorumpowanie poznańskiego sędziego, ale też za przemoc stosowaną wobec swoich pracowników (wymuszał od nich siłą i groźbą oświadczenia, a niepokornych pozbawiał wolności). Z akt sądowych wyłaniał się obraz lokalnego watażki, który korzystając z wieloletniej bezkarności, jaką m. in. dawał mu senatorski immunitet, myślał, że w tym kraju może pozwolić sobie na wszystko.

Walczył do ostatniego dnia procesu. Próbował zmieniać skład sędziowski, doprowadzić do przekreślenia procesu i rozpoczęcia go na nowo. Montował, przy pomocy wynajętych osób, intrygę przeciwko niechętnym mu działaczom lokalnego stowarzyszenia ekologicznego i oskarżającego go prokuratorowi (materiały rzekomo kompromitujące układ prokuratora z ekologami przekazano też niżej podpisanemu, ale na pierwszy rzut oka śmierdziały manipulacją).

Reklama