Kraj

Duży kłopot z małym litrażem

Ustawa o kierujących pojazdami posiada wiele niejasności, zwłaszcza dla szkoleniowców. Ustawa o kierujących pojazdami posiada wiele niejasności, zwłaszcza dla szkoleniowców. Michał Kość/Agencja Wschód / Reporter
Dotychczas skuterem o pojemności silnika do 50 cm sześc. mógł jeździć właściwie każdy. Wystarczyło, że skończył 14 lat, miał kartę rowerową i nie zapomniał założyć kasku.

Przepisy od lat krytykowano jako zbyt liberalne i niebezpieczne dla najmłodszych użytkowników. Był to jeden z czołowych argumentów za stworzeniem nowej Ustawy o kierujących pojazdami.Pracę nad dokumentem rozpoczął jeszcze rząd Leszka Millera. Remedium na nieograniczony dostęp młodych do skuterów miało być wprowadzenie nowej kategorii prawa jazdy na motorower – AM. Kurs miał być skrócony, a egzamin uproszczony. Ale w toku 10-letnich prac dobre pomysły udało się zmienić na zbyt dobre. Kurs jest skrócony do 10 godzin. Ale materiał i egzamin jest niemal taki sam jak dla zdających na prawo jazdy na motor. Mało tego, nie wiadomo, czy w ogóle uda się komukolwiek zdobyć tę kategorię.

Ustawa wyraźnie mówi, kto ma uprawnienia do egzaminowania, ale zniknął zapis o tym, kto ma uprawnienia do szkolenia – mówi Tadeusz Sobotka, instruktor z 32-letnim stażem. Rzecznik Ministerstwa Transportu Mikołaj Karpiński twierdzi, że przepisy trzeba brać na logikę: – Instruktorzy, którzy mieli uprawnienia do szkolenia na kategorię A, mają automatycznie uprawnienia do szkolenia na kategorię AM. W zeszłym tygodniu resort wydał nawet oświadczenie w tej sprawie. Ale szkoleniowcy twierdzą, że to stanowienie prawa na powielaczu. – Część praktyczną ćwiczy się normalnie w ruchu drogowym. Jeśli wydarzy się wypadek, to prokurator może słusznie kwestionować moje prawo do szkolenia, bo ustawa jest po prostu niedopracowana – upiera się Sobotka. ­Podobne wątpliwości mają również niektórzy starostowie, którzy nadzorują ośrodki szkolenia kierowców.

W 2012 r. zarejestrowano w Polsce 78 136 nowych i używanych skuterów. To o 14 proc. mniej niż rok wcześniej. Ten rok zdaniem branży będzie jeszcze ­gorszy. 

Polityka 14.2013 (2902) z dnia 02.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną