Kraj

Sondażowy dołek Palikota

Koniec projektu posła z Lublina?

Kwietniowy sondaż CBOS przynosi przede wszystkim fatalny wynik partii Janusza Palikota – 2 proc. To najniższe poparcie od wyborów parlamentarnych w październiku 2011 r., w których były biznesmen z Lublina i jego na szybko klecona partia osiągnęły niespodziewany sukces: trzecie miejsce za PO i PiS, ponad 10 proc. głosów i ponad 40 posłów.

Do tego rodzaju sondażowych sensacji trzeba oczywiście podchodzić ostrożnie. „Jeden wynik, żaden wynik” – mawiają socjologowie. Ale partia Palikota słabnie w oczach – od września już w pięciu miesięcznych sondażach CBOS lądowała poniżej progu wyborczego. Jakieś wnioski można więc już z tego wyciągać.

Na krótką metę okazuje się, że niedawne wsparcie Palikota przez Aleksandra Kwaśniewskiego nie na wiele się zdało. Palikot był ciężko osłabiony, ostatnio w wyniku całej serii błędów wokół odwołania ze stanowiska wicemarszałka Sejmu własnego przedstawiciela - Wandy Nowickiej. Były prezydent podał mu kroplówkę, deklarując, że będą wspólnie budowali Europę Plus, listę do europarlamentu w przyszłorocznych wyborach. Projekt od początku wyglądał na kiepsko zorganizowany, od pierwszej konferencji prasowej mnożyły się gafy. Teraz okazuje się, że nawet na chwilę nie pomógł w odbudowie notowań Palikota.

Paradoksalnie to jednak wzmocnienie Kwaśniewskiego, w każdym razie w Europie Plus. Pozbawiony poparcia Palikot już w żadnej mierze nie będzie partnerem dla byłego prezydenta. Tym bardziej to ludzie Kwaśniewskiego przejmą kontrole nad listą, a ludzie Palikota zostaną zapewne jeszcze bardziej zmarginalizowani.

Nie wiadomo czy to już koniec Ruchu Palikota. Partia wciąż ma duży klub w Sejmie i potencjał do odbudowy. Ale sondażowe wyniki Palikota to porażka pewnego rodzaju myślenia o polityce. Jego partia jednego dania ogłaszała, że będzie pomagała przedsiębiorcom, następnego - że to państwo powinno budować fabryki. Okazuje się, że marketing, happeningi i zebrane bez większego ładu chwytliwe hasła w polityce nie wystarczą. I to chyba dobrze…

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną