Kraj

Zmarł Andrzej Garlicki (1935–2013)

Andrzej Garlicki (1935–2013) Andrzej Garlicki (1935–2013) Tadeusz Późniak / Polityka

Profesor dr hab. Andrzej Garlicki, wybitny historyk, wieloletni dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, autor znakomitych książek, w tym monumentalnej i pionierskiej biografii Józefa Piłsudskiego, był naszym redakcyjnym kolegą od 30 lat. Na łamach POLITYKI publikował artykuły historyczne, ale też nie stronił od publicystyki. W historii naszej gazety szczególne miejsce zajmuje artykuł Andrzeja z 1993 r. „Wartości republikańskie”, który nie tylko podsumowywał drogę myślową POLITYKI, zwłaszcza po 1989 r., ale też pełnił funkcję deklaracji programowej zespołu pisma, do dzisiaj właściwie dla nas niezmiennej. Powagi tym publikacjom nie odbierały Jego, publikowane systematycznie przez wiele lat, recenzje kulinarne; świadczyły tylko o zaraźliwej radości życia i umiejętności przełamywania akademickich stereotypów.

Był dla nas przez dziesięciolecia ważnym partnerem i dyskutantem, przyjacielem i autorytetem, stałym uczestnikiem kolegiów redakcyjnych. Przez wiele lat zagajał dowcipnie, wnikliwie, erudycyjnie cotygodniowe omówienia kolejnych wydań POLITYKI. Mimo choroby uczestniczył w życiu redakcyjnym niemal do końca.

Odejście Andrzeja Garlickiego – jednego z twórców i najważniejszych Autorów POLITYKI – jest dla nas wielką i bolesną stratą.

 

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną