Kraj

Zmarł Andrzej Garlicki (1935–2013)

Andrzej Garlicki (1935–2013) Andrzej Garlicki (1935–2013) Tadeusz Późniak / Polityka

Profesor dr hab. Andrzej Garlicki, wybitny historyk, wieloletni dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, autor znakomitych książek, w tym monumentalnej i pionierskiej biografii Józefa Piłsudskiego, był naszym redakcyjnym kolegą od 30 lat. Na łamach POLITYKI publikował artykuły historyczne, ale też nie stronił od publicystyki. W historii naszej gazety szczególne miejsce zajmuje artykuł Andrzeja z 1993 r. „Wartości republikańskie”, który nie tylko podsumowywał drogę myślową POLITYKI, zwłaszcza po 1989 r., ale też pełnił funkcję deklaracji programowej zespołu pisma, do dzisiaj właściwie dla nas niezmiennej. Powagi tym publikacjom nie odbierały Jego, publikowane systematycznie przez wiele lat, recenzje kulinarne; świadczyły tylko o zaraźliwej radości życia i umiejętności przełamywania akademickich stereotypów.

Był dla nas przez dziesięciolecia ważnym partnerem i dyskutantem, przyjacielem i autorytetem, stałym uczestnikiem kolegiów redakcyjnych. Przez wiele lat zagajał dowcipnie, wnikliwie, erudycyjnie cotygodniowe omówienia kolejnych wydań POLITYKI. Mimo choroby uczestniczył w życiu redakcyjnym niemal do końca.

Odejście Andrzeja Garlickiego – jednego z twórców i najważniejszych Autorów POLITYKI – jest dla nas wielką i bolesną stratą.

 

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną