Kraj

UNICEF o polskich dzieciach

Na 29 przebadanych krajów dzieci z Polski, pytane o „satysfakcję z życia”, znalazły się na przedostatnim miejscu, tuż przed rumuńskimi. Na 29 przebadanych krajów dzieci z Polski, pytane o „satysfakcję z życia”, znalazły się na przedostatnim miejscu, tuż przed rumuńskimi. Barbara Ostrowska / PAP
Polskie dzieci czują się nie dość szczęśliwe – wynika z opublikowanego właśnie raportu UNICEF. Na 29 przebadanych krajów (Europa oraz Kanada i USA) dzieci z Polski, pytane o „satysfakcję z życia”, znalazły się na przedostatnim miejscu, tuż przed rumuńskimi.
UNICEF/materiały prasowe

Ogólną satysfakcję deklaruje 79 proc. spośród nich. Najbardziej zadowolone z życia są dzieci w Holandii (94 proc.), Hiszpanii i na Islandii (po 90 proc.).

Badanie wykonane na reprezentatywnej próbie pokazuje, że jesteśmy w ogonie pod względem odsetka dzieci chodzących do przedszkola (między czwartym rokiem życia a rozpoczęciem obowiązkowej edukacji). We Francji, Holandii i Hiszpanii prawie sto procent dzieci w tym wieku jest zapisanych do przedszkola. U nas – 77 proc., za nami są tylko Grecja, Finlandia i USA.

UNICEF przebadał też stopę ubóstwa dzieci. Okazało się, że w Polsce 14 proc. dzieci do 17 lat żyje w gospodarstwach domowych dysponujących dochodem mniejszym niż średnia krajowa (jesteśmy na 20 miejscu). Więcej takich dzieci jest m.in. na Litwie, Łotwie, w Rumunii, USA, w Hiszpanii i we Włoszech. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, znaleźliśmy się za to na 11 miejscu wśród krajów, w których dzieci deklarują co najmniej godzinę ćwiczeń codziennie. Ale mimo to w rankingu nadwagi jesteśmy na 22 miejscu – cierpi na nią 17 proc. polskich dzieci (w Holandii – 8 proc.). Bardziej otyłe są dzieci z Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Portugalii, Kanady, Grecji i USA (29 proc.).

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną