Kraj

UNICEF o polskich dzieciach

Na 29 przebadanych krajów dzieci z Polski, pytane o „satysfakcję z życia”, znalazły się na przedostatnim miejscu, tuż przed rumuńskimi. Na 29 przebadanych krajów dzieci z Polski, pytane o „satysfakcję z życia”, znalazły się na przedostatnim miejscu, tuż przed rumuńskimi. Barbara Ostrowska / PAP
Polskie dzieci czują się nie dość szczęśliwe – wynika z opublikowanego właśnie raportu UNICEF. Na 29 przebadanych krajów (Europa oraz Kanada i USA) dzieci z Polski, pytane o „satysfakcję z życia”, znalazły się na przedostatnim miejscu, tuż przed rumuńskimi.
UNICEF/materiały prasowe

Ogólną satysfakcję deklaruje 79 proc. spośród nich. Najbardziej zadowolone z życia są dzieci w Holandii (94 proc.), Hiszpanii i na Islandii (po 90 proc.).

Badanie wykonane na reprezentatywnej próbie pokazuje, że jesteśmy w ogonie pod względem odsetka dzieci chodzących do przedszkola (między czwartym rokiem życia a rozpoczęciem obowiązkowej edukacji). We Francji, Holandii i Hiszpanii prawie sto procent dzieci w tym wieku jest zapisanych do przedszkola. U nas – 77 proc., za nami są tylko Grecja, Finlandia i USA.

UNICEF przebadał też stopę ubóstwa dzieci. Okazało się, że w Polsce 14 proc. dzieci do 17 lat żyje w gospodarstwach domowych dysponujących dochodem mniejszym niż średnia krajowa (jesteśmy na 20 miejscu). Więcej takich dzieci jest m.in. na Litwie, Łotwie, w Rumunii, USA, w Hiszpanii i we Włoszech. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, znaleźliśmy się za to na 11 miejscu wśród krajów, w których dzieci deklarują co najmniej godzinę ćwiczeń codziennie. Ale mimo to w rankingu nadwagi jesteśmy na 22 miejscu – cierpi na nią 17 proc. polskich dzieci (w Holandii – 8 proc.). Bardziej otyłe są dzieci z Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Portugalii, Kanady, Grecji i USA (29 proc.).

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Mury Granady. Co zachwyca w Andaluzji

Gdy w Polsce zimno i plucha, tylko niespełna trzy godziny lotu dzielą nas od Andaluzji, gdzie cieszyć możemy się promieniami słońca i niezwykłymi zabytkami.

Paweł Moskalewicz
10.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną