Kraj

Odblaski obowiązkowe

Już od października wszyscy, którzy po zmierzchu będą poruszać się po drogach poza terenem zabudowanym, będą musieli mieć na ubraniu elementy odblaskowe. Dziś ustawowo muszą się w nie wyposażyć tylko osoby do 15 roku życia. – Zakończyliśmy pracę w komisji sejmowej i wszystkie kluby poparły ten projekt Sojuszu. Ustawa zacznie obowiązywać trzy miesiące od dnia ogłoszenia, więc jesienią tego roku trzeba będzie się wyposażyć w odblaski – mówi Leszek Aleksandrzak (SLD), sprawozdawca projektu z komisji infrastruktury. Koszty wyposażenia w elementy odblaskowe (kamizelka, opaska itp.) są znikome i zdaniem posłów każdego obywatela będzie na nie stać, więc nie ma potrzeby dofinansowywać tego zakupu z publicznych pieniędzy.

Najechanie na pieszego jest drugim co do częstotliwości (po zderzeniu samochodów) typem wypadku w ruchu drogowym. W zeszłym roku doszło do ponad 10,4 tys. takich zdarzeń – zginęło w nich ponad 1,5 tys. osób. Posłowie nie przewidzieli jednak żadnych sankcji za nieprzestrzeganie nowego przepisu. To chyba nadmiar optymizmu.

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama

Czytaj także

Świat

CZECHY: Bezlitośni komornicy

Huragan, który niedawno uderzył w Morawy, nie tylko pozrywał tysiące dachów, lecz także odsłonił patologię czeskiej branży komorniczej, ścigającej za długi nawet dzieci.

Tomasz Maćkowiak
02.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną