Kraj

Bo w lesie było za ciemno

Burmistrz o zgwałconej: biegała po ciemku?

„Jak ona biegała po ciemku?” – napisał na Twitterze Piotr Guział, burmistrz Ursynowa, komentując gwałt w lesie Kabackim, którego ofiarą padła kobieta uprawiająca jogging.

Od Guziała, który sam siebie określa jako człowieka lewicy, wspiera mniejszości seksualne, można by oczekiwać nieco innej wrażliwości. Bo jak tego nie odczytać jako sugestii, że kobieta w jakimś sensie gwałt sprowokowała, a co za tym idzie sama jest sobie po części winna.

Tyle artykułów, programów, kampanii społecznych. Tłumaczenia, że taka postawa otoczenia pogłębia traumę ofiar. Przekonywania, że ani krótka spódnica, ani spacer ciemną ulicą, ani fakt, że kobieta jest pijana albo pod wpływem narkotyków nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla sprawców.

W Wielkiej Brytanii w tych ostatnich przypadkach prawo nawet ocenia ich surowiej, bo wykorzystali bezradność kobiety. Wydawało się, że tłumaczenie gwałtu strojem, albo przebywaniem w nieodpowiednim miejscu to pogląd z innej epoki; że jednak coś się w tej kwestii w Polsce zmieniło. Okazuje się, że nie do końca. Gwałt jest dla kobiety potworną tragedią, o czym Piotr Guział wie, bo o tym także pisze na twitterze.

Wystarczy trochę wyobraźni i empatii by zrobić krok kolejny i zrozumieć, że sugerowanie ofierze choćby cienia winy jest po prostu okrucieństwem. W przypadku gwałtu winny jest zawsze sprawca.   

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną