TYLKO U NAS: tryptyk Krasowskiego o Wałęsie!

Z chłopa król
Znany publicysta Robert Krasowski specjalnie dla POLITYKI napisał esej zawierający nową, oryginalną interpretację politycznej i osobistej biografii Lecha Wałęsy. Jednego z najwybitniejszych żyjących Polaków. Człowieka dziś samotnego, na politycznej i życiowej emeryturze, atakowanego, poniżanego, przezywanego Bolkiem i Dyzmą.
Pierwszym zaskoczeniem są lata 70., bo Wałęsa się wtedy w ogóle nie liczył. Był drugoligowym, lokalnym działaczem.
Aleksander Jałosiński/Forum

Pierwszym zaskoczeniem są lata 70., bo Wałęsa się wtedy w ogóle nie liczył. Był drugoligowym, lokalnym działaczem.

Wałęsa to pół chłop, pół robotnik, który został królem. Został nie dlatego, że wyrósł ponad swoje ludowe korzenie, lecz ponieważ przy nich pozostał. To było źródło jego sukcesów. Ale również źródło porażek. Bo społeczne kody w jedno połączyły wielki rozsądek oraz wielką siermiężność.

Dzięki temu pierwszemu Wałęsa przerósł wszystkich. Przez tę drugą trudno w to było uwierzyć.

(…)

Stał się wielką postacią, bo jako jedyny zrozumiał dziejowe wyzwanie. A było ono inne, niż współcześni sądzili. Przywódcy Solidarności nie chodziło o to, by komunistów pokonać – jak myśleli komuniści i antykomuniści – ale o to, aby im ustąpić.

I dlatego Zachód – lepiej rozumiejący reguły polityki i obserwujący wydarzenia bez naszych emocji – jako pierwszy spojrzał na Wałęsę z podziwem. Bo dostrzegł w nim wielkiego gracza. Który osłabił imperium, a potem rozumiał, że na kolejny ruch trzeba cierpliwie poczekać...

 

Cały artykuł Roberta Krasowskiego – pierwsza część tryptyku o fenomenie Lecha Wałęsy – w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej

A w dwóch kolejnych numerach: Wałęsa w czasach Okrągłego Stołu i demokratycznego przełomu z 1989 r., oraz prezydentura i próby zmierzenia się Lecha Wałęsy z trudnymi, wyciąganymi przez jego przeciwników, fragmentami własnej biografii.

 

Zapraszamy do  tej niezwykłej lektury!

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną