Kraj

Rząd na półmetku: rating POLITYKA INSIGHT

Rząd na półmetku: rating POLITYKA INSIGHT

Premier ogłosił zmiany – personalne i strukturalne – w jego rządzie. To już ostatni moment na tego typu operację ratunkową. Centrum analityczne POLITYKA INSIGHT przygotowało podsumowanie dotychczasowej działalności premiera i pierwszy rating polskiego rządu.

Donald Tusk wybrał ten tydzień na termin operacji, która ma dać mu nowe życie. Na półmetku drugiej kadencji dymisjonuje kilku ministrów i zastępuje ich nowymi, którzy – tak sądzi premier – odświeżą wizerunek gabinetu i pozwolą Platformie Obywatelskiej osiągnąć dobry rezultat w wyborach do Sejmu w 2015 r. W tym składzie rząd ma płynąć do końca kadencji.

Tzw. rekonstrukcja wisiała nad nim od prawie roku, była już tyle razy zapowiadana i przekładana, że stała się nieunikniona: żądali jej nawet wyborcy PO.

(…)

Specjaliści z centrum analitycznego POLITYKA INSIGHT przygotowali jakościową ocenę pracy premiera Donalda Tuska i jego ministrów. Podstawą ratingu jest 13 ocen, odnoszących się do trzech wymiarów działalności każdego członka rządu. (…) Obowiązuje 9-stopniowa skala: A+, A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-.

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów: B+

 

Politykaocena Donalda Tuska

Sprawność rządzenia: B

Donald Tusk jest pierwszym premierem po 1989 r., który rządzi drugą kadencję. Obecny gabinet zbudował inaczej niż pierwszy, nie zaprosił do niego najważniejszych polityków Platformy. W ten sposób skupił w Kancelarii Premiera wielką władzę, z której nie zawsze umie skorzystać – egzekwuje posłuszeństwo ministrów, ale unika trudnych decyzji merytorycznych. (…)

Pozycja polityczna: A

Tusk jest najbardziej wpływowym polskim politykiem. Nie ma potencjalnych rywali w rządzie (…)

Odbiór publiczny: B-

Tusk zaczynał tę kadencję jako drugi polityk w rankingu zaufania za Bronisławem Komorowskim. Dziś jest na 10 miejscu, nie ufa mu 51 proc. badanych, ufa mniej niż co trzeci – to wynik gorszy od ocen Jarosława Kaczyńskiego. (…)

 

Kto jest najlepszym ministrem?

Politykaocena rządu - zielone

  Ranking POLITYKI INSIGHT zamykają maruderzy

PolitykaOcena rządu - czerwone

Cały artykuł oraz rating wszystkich ministrów w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej!

***

POLITYKA INSIGHT to zespół 20 specjalistów, którzy pod kierunkiem Wawrzyńca Smoczyńskiego przygotowują codzienne analizy działań rządu, koniunktury gospodarczej i spraw europejskich. Serwis POLITYKI INSIGHT (dostępny w abonamencie) jest czytany przez ministrów, prezesów wiodących firm i ambasadorów akredytowanych w Warszawie – ukazuje się też w codziennej pełnej wersji angielskiej. Więcej informacji na: www.politykainsight.pl

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną