Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bardzo partyjne wybory

Happening przeciwko klasie politycznej „Pomidorem w Sejm”, sierpień 2013 r. Happening przeciwko klasie politycznej „Pomidorem w Sejm”, sierpień 2013 r. Michał Dyjuk / Reporter

Zmienne powodzenie towarzyszyło PiS w odbijaniu lokalnej władzy. Udało się odwołać radę miasta i prezydenta Elbląga związanych z PO, a w lipcu, w drugiej turze, kandydat PiS przejął elbląski ratusz. Nie przeszkodziło mu nawet ujawnienie nagrań, na których mało parlamentarnym językiem mówił o współpracy z Ruchem Palikota. PO straciła też jedno miejsce w Senacie. Bolesław Piecha (PiS) zdobył w uzupełniających wyborach mandat po zmarłym senatorze Antonim Motyczce. We wrześniu PO przełknęła spodziewaną porażkę w wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu. Kandydat PiS Zdzisław Pupa zgarnął 60 proc. głosów. Wśród przegranych znalazł się wystawiony przez Solidarną Polskę Kazimierz Ziobro; nazwisko nie pomogło. Jednak PiS najbardziej zależało na odzyskaniu Warszawy. Tu poniosło klęskę. Zwolennicy Hanny Gronkiewicz-Waltz dali się przekonać premierowi i prezydentowi, by nie iść na referendum mające ją odwołać, i do ważności głosowania zabrakło ponad 45 tys. głosów.

Obie główne partie odnawiały w tym roku swoje władze. W PiS jak zwykle wszystko poszło gładko, po myśli prezesa Kaczyńskiego, z którym nikt nie odważył się konkurować. Do trójki wiceprezesów, dzięki poparciu Jarosława Kaczyńskiego, doszlusował Antoni Macierewicz. W PO rozpisano pierwsze powszechne wybory szefa partii. Choć przy niepokojąco niskiej 50-proc. frekwencji, to jednak w sierpniu Donald Tusk potwierdził swoje przywództwo, a jego kontrkandydat Jarosław Gowin dostał 20 proc. głosów i niedługo potem rozstał się z partią, by założyć własną.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Ludzie i wydarzenia 2013 - kraj; s. 10
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną