Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ruchy na rozruchu

Janusz Palikot, Aleksander Kwaśniewski i Ryszard Kalisz Janusz Palikot, Aleksander Kwaśniewski i Ryszard Kalisz Jacek Domiński / Reporter

To był ruchliwy rok w polityce. Zaczęło się od powołania Ruchu Społecznego Europa Plus, koalicji jednoczącej pod wodzą byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego palikotowców z częścią pozasejmowych partii lewicowych i socjaldemokratycznych (SD, SDPL, PD, UL, PPP-Sierpień 80). Oprócz byłego prezydenta i Janusza Palikota twarzami stowarzyszenia zostali Marek Siwiec i Ryszard Kalisz, którzy pożegnali się z SLD. Kalisz postanowił jednak wydeptać własną ścieżkę i powołał stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska. DWP współpracuje z Europą Plus, a także z partią Palikota, tą nową pod nazwą Twój Ruch. „Ruchersi” (określenie Leszka Millera) więcej mówią o gospodarce, wypięli z klap pomarańczowe listki marihuany (poza posłem Andrzejem Rozenkiem), a kolorowe koszule zamienili na eleganckie garnitury. Ale na spadające od pewnego czasu notowania znacząco to nie wpłynęło.

Na miejsce w europarlamencie liczą niegdysiejsi członkowie PiS, którzy z list tej partii dostali się w 2009 r. do PE. Mowa o członkach PJN, którzy dołączyli do najnowszego ugrupowania – Polski Razem Jarosława Gowina. Były minister sprawiedliwości wyciągnął z klubu Platformy dwóch posłów – Johna Godsona i Jacka Żalka – oraz kilkudziesięciu działaczy młodzieżówki. Trzecią siłę w jego nowej partii reprezentuje republikanin Przemysław Wipler.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Ludzie i wydarzenia 2013 - kraj; s. 10
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną