Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kto weźmie Warszawę

Wybory samorządowe - bój o wielkie miasta

Ładnie udekorowane miasto to dodatkowe punkty dla władzy. Ładnie udekorowane miasto to dodatkowe punkty dla władzy. Tadeusz Późniak / Polityka
Wybory samorządowe 2014 r. mogą przywrócić blask PO albo odciąć jej prąd.
Pani prezydent oznajmiła, że nie wie, ile kosztuje bilet 20-minutowy, bo jeździ z mężem samochodem.photobeppus/Flickr CC by 2.0 Pani prezydent oznajmiła, że nie wie, ile kosztuje bilet 20-minutowy, bo jeździ z mężem samochodem.

Chociaż wybory odbędą się 16 listopada, we wszystkich polskich samorządach już trwają przymiarki wyborcze. Partie polityczne szykują się do walki o władzę w dużych miastach, bo mieć własnego prezydenta, to nie tylko splendor i nie tylko gra wstępna przed wyborami parlamentarnymi, ale też możliwość zapewnienia pracy w miejskich urzędach dla wiernych kolegów. Zdobędą utrzymanie z samorządowych środków, za co odwdzięczą się, kiedy nadejdzie pora. Obsiądą miejskie spółki komunikacyjne, wodociągowe i kanalizacyjne, będą planować wydawanie pieniędzy na potrzebne i całkowicie niepotrzebne inwestycje. Najczęściej bowiem te stanowiska są obsadzane politycznymi pretorianami, którzy patrzą na świat w kadencyjnej perspektywie. Brak kompetencji nadrobią tupetem, miasta z tego rozdawnictwa stanowisk wychodzą coraz mocniej zadłużone – bo po nas choćby potop.

Zdarzają się partyjni kandydaci na prezydentów, którzy po zdobyciu władzy urywają się z politycznej smyczy. Takich włodarzy, którzy wybili się na samodzielność, jest już w Polsce kilkunastu. Partie obrażają się na nich, w kolejnych wyborach wysuwają innych kandydatów, ale lokalne społeczności stawiają przeważnie na sprawdzonego gospodarza, a nie politycznego spadochroniarza.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz popierany przez PO najpierw zdobył władzę, a potem utrzymał ją już ­samodzielnie, chociaż Platforma Obywatelska próbowała mu ją odebrać. W najbliższych wyborach to nie Dutkiewicz poprosi PO o wsparcie, ale ta partia, jak wiele na to wskazuje, będzie go przekonywać, aby przyjął ją na swoje ­sztandary. Podobny dylemat będzie miała SLD ze swoimi dawnymi kandydatami, a dzisiaj samodzielnymi prezydentami w Zielonej Górze i Krakowie. W cyklu POLITYKI „Portrety Miast Polskich” ułatwiamy wyborcom zadanie, przybliżając sylwetki urzędujących prezydentów.

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Kraj; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto weźmie Warszawę"
Reklama