Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Europa czeka

Mobilizacja przed eurowyborami [W noworocznej POLITYCE]

Strasburg - to tutaj mieści się oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego. Strasburg - to tutaj mieści się oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego. Wiktor Dąbkowski / PAP
Politycznym wydarzeniem roku w skali kontynentu będą wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce odbędą się po raz trzeci. Kto się wybiera do Brukseli i Strasburga, kogo warto tam wysłać?

Wyniki majowych eurowyborów (po 2,5 latach bez wielkich kampanii wyborczych) będą testem na skuteczność partyjnych liderów i mogą znacząco wpłynąć na rozstrzygnięcia w kilku kolejnych wyborach krajowych w Polsce – dodać partyjnym elektoratom animuszu lub pogrążyć je w beznadziei. Kilka miesięcy po nich odbędą się wybory samorządowe, a w 2015 r. – prezydenckie i parlamentarne. Dlatego tematem numer jeden w partiach jest teraz strategia na eurokampanię. Chętnych na przeprowadzkę do Brukseli nie brakuje.

– W Sejmie jest sporo posłów, którzy intensywnie uczą się angielskiego – mówi jeden z parlamentarzystów. Niektórych kuszą eurodiety i ryczałty (europoseł może dostać na rękę miesięcznie ponad 45 tys. zł), a wielu traktuje Brukselę jako opcję ratunkową przed porażką w wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Politycy Platformy Obywatelskiej zajmują dziś 24 euro­fotele (na 25 zdobytych w 2009 r.). W partii mówi się, że jeśli w maju PO zdobędzie więcej niż 17 mandatów, to będzie sukces, jeśli mniej niż 12 – wielki dramat. A spadające notowania partii i rządu nie nastrajają optymistycznie.

Na początku grudnia, na świątecznym przyjęciu u ambasadora Belgii w Brukseli, Michał Boni sprawiał wrażenie, jakby już był europosłem, ale przed nim dopiero trudny bój na Mazowszu. Tu o mandat powalczy też Dariusz Rosati, poseł pierwszej polskiej kadencji w PE. Nie cichną plotki na temat startu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który ma zostać liderem szczecińskiej listy, skąd pochodzi. W tym okręgu miejsce zwolnił Artur Zasada, były europoseł PO, który wspiera teraz Jarosława Gowina…

Cały artykuł Anny Dąbrowskiej i Jędrzeja Winieckiego w specjalnym noworocznym numerze POLITYKI – dostępnym wyjątkowo już od piątku (27 grudnia) w kioskach, a także w wydaniach na iPadzie, Kindle iw Polityce Cyfrowej.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną