Żakowski o Królikowskim: powinien odejść z ministerstwa
- Po wszystkich aferach z księdzem Lemańskim, po aferach pedofilskich – to ostentacyjny, prowokacyjny gest. Urzędujący wiceminister sprawiedliwości robi taką książkę? Niepojęte – mówił w Poranku Radia TOK FM Wiesław Władyka, publicysta Polityki.
Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI.
Tadeusz Późniak/Polityka

Jacek Żakowski, publicysta POLITYKI.

Władyka odniósł się w ten sposób do wywiadu rzeki, który z abp. Henrykiem Hoserem przeprowadził wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. Prowadzący Poranek Jacek Żakowski twierdzi, że książka wiceministra sprawiedliwości dobrze obrazuje problem rozciągania poparcia dla PO na wszelki możliwy elektorat. – Parę lat temu rozmawialiśmy, że Platforma jest jak kosmos – rozszerza się do nieskończoności. Ale może właśnie pojawiły się granice nieskończoności z punktu widzenia wytrzymałości elektoratu – mówił Żakowski. I dodał, że ucieszyły go słowa posła Andrzeja Halickiego (PO), który nie ma wątpliwości, że Królikowskiego nie powinno być w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Królikowski to absolwent prawa, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca, świecki zakonnik, ekspert episkopatu związany nieformalnie z Opus Dei. W wywiadzie rzeka z abp. Hoserem rozmawiają o misji hierarchy, wierze, problemach Afryki i Kościoła, ale również o gender, homoseksualizmie i sprawach bioetycznych (biskup przewodniczy zespołowi ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. bioetyki, w którym zasiada wiceminister).

Królikowski rozpoczął wojnę z gender

Uczestnicząca w dyskusji TOK FM dziennikarka Gazety Wyborczej Renata Grochal przypomniała medialne polemiki Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, z wiceministrem. – Kozlowska chciała jak najszybciej podpisać konwencję w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, która do tej pory nie jest ratyfikowana. A Królikowski zaczął wytaczać argumenty, że w konwencji jest płeć kulturowa, czyli gender, co stwarza zagrożenie małżeństwami homoseksualnymi, adopcją dzieci przez gejów i uprowadzeniami w kosmos wszystkich młodych chłopców w sukienkach – mówiła dziennikarka Gazety Wyborczej.

Jacek Żakowski mówił, że trudno mu wyobrazić sobie większy prezent Donalda Tuska dla Leszka Millera niż trzymanie zakonnika oblata w ministerstwie sprawiedliwości, i to na tak wysokim stanowisku. A publicysta „Polityki” Wiesław Władyka zauważył, że elektorat PO może mieć z tym spory kłopot: – Ludzie, którzy popierają PO jako siłę modernizacyjną, mają z tym kłopot. Poza tym Królikowski nie jest jedyną postacią na zapleczu tej władzy, która ma takie poglądy – zaznaczył.

Sylwetkę wiceministra Michała Królikowskiego przeczytaj w najnowszym numerze POLITYKI – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

Posłuchaj porannej dyskusji publicystów w TOK FM

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną