Prawda o płk. Kuklińskim [W najnowszej POLITYCE]

Co wiemy o Mewie
Rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim, historykiem, o płk. Ryszardzie Kuklińskim, bohaterze filmu „Jack Strong”, który dziś wchodzi na ekrany kin.
Ryszard Kukliński – płk Ludowego Wojska Polskiego i tajny agent CIA (pseudonimy operacyjne: Jack Strong, Mewa)
Radek Pietruszka/PAP

Ryszard Kukliński – płk Ludowego Wojska Polskiego i tajny agent CIA (pseudonimy operacyjne: Jack Strong, Mewa)

Juliusz Ćwieluch: – Kiedy po raz pierwszy usłyszał pan o płk. Ryszardzie Kuklińskim?
Andrzej Paczkowski*: – Nie pamiętam, czy słyszałem coś o jego procesie, bo tylko wyrok podany był do opinii publicznej. Tła nie znałem, a sam proces był utajniony. Dopiero kiedy w 1987 r. w paryskiej „Kulturze” ukazała się z nim obszerna rozmowa, dowiedziałem się więcej.

O jego wręcz filmowej ucieczce też nie mówiono?
Zależy gdzie. W kręgu, w którym się obracałem, nikt nic nie wiedział, a Służba Bezpieczeństwa i Wojskowa Służba Wewnętrzna nie miały się zbytnio czym chwalić. Przez kilka lat mieli pod nosem agenta, którego w porę nie namierzyli.

(...)

Pan widział te mapy, po których płk Kukliński chodził w skarpetkach podczas nanoszenia ruchów wojsk?
Te mapy są w tej chwili w depozycie w IPN. Z Centralnego Archiwum Wojskowego wypożyczył je Radosław Sikorski, minister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ominął w ten sposób ograniczenia w udostępnianiu, istniejące w archiwach wojskowych. Choć wydaje mi się, że nikt po nie nie sięga. Przeglądałem trochę tych materiałów, także parę map. Charakterystyczne, że nakreślono na nich tylko ruchy polskich wojsk. Wytyczono dokładnie cały szlak na Rotterdam, po kanał La Manche.

Sami byśmy do tego Rotterdamu raczej nie doszli.
Raczej nie. Ale na tych mapach nie ma naniesionych ruchów innych wojsk. Ćwiczyliśmy tylko naszą rolę. Rozmawiałem z kolegami z Węgier, oni mają...

 

Cała rozmowa Juliusza Ćwielucha z prof. Andrzejem Paczkowskim w najnowszym numerze POLITYKI  – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej! Polecamy!

 

*Prof. Andrzej Paczkowski, historyk, wykładowca akademicki, specjalizuje się w najnowszej historii Polski, w tym w okresie stanu wojennego.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną