Europosłanka PO Róża Thun: musimy się troszczyć o Kościół

Czy katolik musi być prawicowy?
Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego, o życiu i roli katolików w świecie opanowanym przez fundamentalistów i antyklerykałów i myleniu światopoglądu z polityką.
„Poziom kleru, poza wybitnymi jednostkami i najlepszymi zakonami, jest bardzo niski, a przygotowanie w seminariach do pełnienia funkcji księdza słabe.”
Tadeusz Późniak/Polityka

„Poziom kleru, poza wybitnymi jednostkami i najlepszymi zakonami, jest bardzo niski, a przygotowanie w seminariach do pełnienia funkcji księdza słabe.”

Janina Paradowska: – W pani książce, która niebawem się ukaże, jest rozdział poświęcony księżom w pani życiu, a szerzej mówiąc Kościołowi i środowiskom katolików świeckich. Ten krąg ludzi kształtował pani światopogląd, był ważną częścią życia. Róża Thun, Polka, katoliczka, wierząca, praktykująca i jeszcze przekonana Europejka – jak to wszystko dziś pogodzić? Tamtego pani świata już nie ma.
Róża Thun: – Fantastyczni księża oczywiście są, są świetne parafie i fantastyczni katolicy też, ale widać ich coraz mniej. Widać za to coraz więcej walczących, podszywających się pod katolicyzm polityków, i to niezależnie, czy są w zakonnych sukienkach, w sutannach czy w cywilnych garniturach. Widać też drugie, coraz bardziej radykalne ekstremum i nie wiem, czy jest jeszcze w środku przestrzeń dla tych, którzy nie chcą nieustannej walki, dla ludzi, powiedziałabym, normalnych. Wydaje mi się, że ta przestrzeń niesłychanie się zawęża i że zasadnicza formacja chrześcijańska, czyli w Polsce katolicka, uważająca, że najważniejsza jest miłość bliźniego i odpowiedzialne życie, nie ma dziś głosu. Jest mało miejsc, w których możemy na ten temat rozmawiać.

Taką przestrzeń można sobie oczywiście znaleźć w miastach, zwłaszcza dużych, bo są w  nich środowiska starające się rozwijać swoje chrześcijaństwo, ale w mniejszych miejscowościach, na wsi, gdzie jest upolityczniony proboszcz, słuchający wyłącznie Radia Maryja, już nie można.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj