Kraj

Wahadło wolności

Złudzenia i groza wolności

Wolność to wielkie słowo. A im większe słowo, tym większe tworzy ryzyko. Wolność to wielkie słowo. A im większe słowo, tym większe tworzy ryzyko. Mirosław Gryń / Polityka
Na Majdanie Ukraińcy walczyli o wolność ćwierć wieku po odzyskaniu przez Ukrainę wolności. Paradoks? Niekoniecznie. W Polsce i na całym Zachodzie też zaostrza się walka o wolność.
Przymus państwowy, który przez wieki niewolił społeczeństwa, wypierany jest przez przymus finansowy.Mirosław Gryń/Polityka Przymus państwowy, który przez wieki niewolił społeczeństwa, wypierany jest przez przymus finansowy.

Nikt nie wie, co czeka Ukraińców. Ale wiadomo, że mroczne czasy przed nimi. Bo nie tylko Putin stoi na ich drodze do szczęścia. Jeszcze trudniej będzie z korupcją, biedą, zacofaniem, nierównościami, radykalizmami. Jeśli chcemy pomóc, gdy kolejny raz próbują zbudować dobre państwo i z zazdrością patrzą, jak wykorzystaliśmy ćwierćwiecze wolności, musimy być z nimi szczerzy. Myślę, że mamy im coś ważnego do powiedzenia. Ująłbym to tak: „Bracia Ukraińcy, nie mamy prawa Was pouczać.

Polityka 11.2014 (2949) z dnia 11.03.2014; Esej; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Wahadło wolności"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017