Pies czyli kot

Tancbuda
Jak to jednak pozory mylą. Słuchałem Donalda Tuska, który mówił, że sprawa Ukrainy jest dziś sprawą nas wszystkich, sprawą, która będzie decydowała o przyszłości Europy i o tym, kim jesteśmy. Ma rację, pomyślałem. Niestety, to, co powiedział premier, szybko okazało się… No, nie wiem, plagiatem?

Po prostu Tusk ukradł czyjeś słowa i wygłosił jako swoje – tak przynajmniej twierdzi Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Czyje słowa ukradł? Lecha Kaczyńskiego i PiS. W dodatku za słowami premiera nie idą czyny – dobija Tuska konkretem Błaszczak. I oto znów jesteśmy w domu, czyli w Polsce. Wracamy do starej retoryki PiS: premier nic nie robi. A co mógłby jeszcze zrobić w sprawie Ukrainy? Przedostać się incognito kanałami na Kreml i przegryźć grdykę Putinowi?

Błaszczakowi w ocenie Tuska wtóruje wizjoner polityczny Adam Hofman, który przypomina, jak dwa lata temu mówił, że „ruski człowiek” Janukowycz nie utrzyma proeuropejskiego kursu, a nasz premier dopiero teraz przejrzał na oczy. Mamy też Joachima Brudzińskiego, który w rozmowie z „Rzeczpospolitą” twierdzi, że minister Sikorski podawał tlen Janukowyczowi, historia przyznała rację Lechowi Kaczyńskiemu, a prezydent Komorowski popełnił błąd, nie kontynuując polityki swojego poprzednika. Trzy grosze wtrąca i poseł Stanisław Pięta, nazywając ministra Sikorskiego „moskiewską kukłą” i radząc mu, by jak najszybciej podał się do dymisji. Oczywiście, świetny pomysł. Sikorski poda się do dymisji, a na jego miejsce wejdzie Pięta.

Nie tylko PiS bryluje. Także Polska Razem, czyli europoseł Paweł Kowal. Rzuca błyskotliwy bon mot: Polska wychodzi na głównego świra Europy; walcząc o sankcje przeciwko Rosji, wystawia się na odstrzał, bo z góry było wiadomo, że żadnych sankcji Zachodu nie będzie. Rozumiem, że Kowal obawia się gospodarczego odwetu Rosji wobec Polski. Mimo to nie stanąłbym ramię w ramię z premierem Węgier Orbánem, który oświadczył, że Ukraina to nie jego sprawa, godząc się w ten sposób, by Putin wprowadzał korekty na mapie Europy.

Kolejną ze swojego stałego repertuaru ucieczkę od rzeczywistości proponuje Jarosław Kaczyński: Zajmijmy się odbudowywaniem świadomości Polaków. Świadomości związanej z patriotyzmem i poczuciem narodowego obowiązku, bo nawet najnowocześniejsza armia bez żołnierzy gotowych do poświęceń jest niewiele warta. Europoseł Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski stawia sprawę jeszcze prościej – mężczyźni w Polsce nie umieją strzelać, trzeba zatem ich tego nauczyć. Polityk wieszczy: to, co się dzieje na Krymie, wskazuje, że powinniśmy się szykować do wojny z Rosją. Co tam NATO, skoro możemy mieć pospolite ruszenie. Dajmy Polakom do rąk karabiny, trąbki i manierki, podsypmy trochę patriotyzmu i będą gotowi poświęcić się dla ojczyzny. A ja pytam, czy ktoś o tym myśli, że w czasie wojny karabin w ręku trzyma się po to, by zabijać?

Tydzień temu pisałem, że nasze codzienne walenie się po pyskach szybko wróci. Nie przypuszczałem jednak, że stanie się to w ciągu kilku dni. Szybko zmieniło się w błyskawicznie, bo nasze orły w jednej drużynie latać nie potrafią.

Znów nas wciąga prowincjonalna tancbuda, w której każdy gra sobie sam i każdy tańczy solo.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną