Kraj

Krzysztof Olkowicz laureatem Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk

Krzysztof Olkowicz odebrał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk Krzysztof Olkowicz odebrał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk Robert Korybut Daszkiewicz / materiały prasowe
Laureat nagrody został nominowany za to, że „zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności”.
materiały prasowe

Krzysztof Olkowicz wyróżnienie i specjalną statuetkę odebrał z rąk redaktor naczelnej Radia TOK FM Kamili Ceran podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Nagroda ta przyznawana jest osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Pułkownik Krzysztof Olkowicz był nominowany za to, że „zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności”.

Paweł Moczydłowski, socjolog, kryminolog i publicysta, były szef Służby Więziennej, powiedział w laudacji o laureacie: - Od 30 lat pułkownik Olkowicz styka się z wykonywaniem orzeczeń prawa karnego. Na bazie tego doświadczenia, po prostu z ludzkich pobudek, zajmuje się analizą i krytyką konsekwencji jednego z wymiarów sędziowskiej niezawisłości - niezawisłości od rozumu. Walkę z tymże wymiarem, świadcząc pomoc humanitarną i ochronę najsłabszym grupom społecznym, toczy samotnie od wielu lat. Publicznie stała się ona znana przy okazji ujawnienia jego roli w uwolnieniu z więzienia niepełnosprawnego umysłowo Radosława Agatowskiego. Ostatnio natomiast, gdy Sąd Rejonowy w Koszalinie zamienił karę grzywny w wysokości 40 zł na 5 dni aresztu w stosunku do  Arkadiusza Kusza, który skradł wafelek Princessa o smaku kokosowym w promocyjnej cenie 99 groszy. Krzysztof Olkowicz znowu poruszył opinię publiczną, płacąc zasądzoną grzywnę za osadzonego i uwalniając go z więzienia. Jego uwadze bowiem nie umknęło, że chodzi o osobę już ubezwłasnowolnioną, która nie powinna nigdy zostać przez sąd skazana.

Oprócz Krzysztofa Olkowicza w gronie finalistów tegorocznej Nagrody Radia TOK FM znalazły się wicepremier Elżbieta Bieńkowska oraz profesor Monika Płatek.

Wyboru trojga finalistów i zwycięzcy dokonała Kapituła Nagrody Radia TOK FM spośród 10 nominowanych kandydatów wskazanych w redakcyjnym głosowaniu ze wszystkich propozycji słuchaczy i gości TOK FM. Kapituła składa się z 15 osób – są to: Janina Paradowska, Jacek Żakowski, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Tomasz Sekielski, Paweł Moczydłowski, Grzegorz Lewandowski, Halina Radacz, Helena Żakowska-Henzler, Paweł Łuków, Krzysztof Meissner, Danuta Przywara, Katarzyna Szymielewicz, Kamila Ceran oraz Marek Belka.

Rok temu Nagrodę im. Anny Laszuk otrzymała Fundacja Panoptykon i Katarzyna Szymielewicz.

Statuetkę zaprojektował Michał Majewski. Inspiracją do jej powstania była zapowiedź programu „Połączenie” Jakuba Janiszewskiego z TOK FM, w której dziennikarz wyjaśnia, że „sens tworzy tylko odpowiednie połączenie". Rzeźba przybiera bowiem kształt nadany jej przez odbiorcę - może być sześcianem, w którym litery tworzą słowa, ale też chaotyczną strukturą, która skłania do poszukiwania sensu.

Więcej informacji na temat nagrody - na stronie radia TOK FM

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną