Internetowe legendy o Janie Pawle II

Sakrowirtual
W internecie powstaje alternatywna, oparta na legendach, biografia Karola Wojtyły. Na forach i portalach religijnych pisze ją – można powiedzieć – cały naród. To historia magiczna, pełna znaków i cudów. Ale też świadectwo naszych lęków i kompleksów.
Naród z wielkiej miłości daje papieżowi Polakowi to, co ma najlepszego.
Bartosz Krupa/EAST NEWS

Naród z wielkiej miłości daje papieżowi Polakowi to, co ma najlepszego.

Władysława, emerytowana nauczycielka z Zamościa, każdy dzień zaczyna modlitwą o zdrowie dla wnuczka. Modli się do zdjęcia błogosławionego Jana Pawła II ustawionego jako tapeta w komputerze. Na fotografii ściągniętej z internetu i rzekomo powstałej w cudowny sposób („pewna Holenderka chciała sfotografować słońce wirujące podczas mszy beatyfi­kacyjnej w Fatimie i po wywołaniu pojawił się papież Polak”) Ojciec Święty przytula się do Matki Boskiej. Dzięki temu – jak przekonuje Władysława – siła modlitwy jest podwójna i ona ma na to dowody. W ubiegłym roku wyprosiła ten cudowny tandem o uwolnienie zięcia od nałogu tytoniowego, uzdrowienie kuzynki z problemów żołądkowych i umorzenie części kredytu córki.

O wszystkim napisała na jednej ze stron internetowych, pod artykułem o uzdrowieniu francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona. Na tej samej stronie udzielał się Mirek, kierowca autobusu wycieczkowego (papież Polak uleczył go z niepłodności) i Majeczka (sen o papieżu spowodował, że minęły duszności wywołane uczuleniem na rybę) i ponad setka innych świadków albo wręcz adresatów papieskich cudów.

Młot na czarownicków

Wszyscy bywalcy forów i portali sakrowirtualu (­Adonai.pl, katolik.pl, biblia.webd.pl, wiara.pl), podobnie jak Władysława, są przekonani, że kanonizacja to tylko formalność, bo Karol Wojtyła był święty za życia. Z ostatnich badań wynika, że z prośbą o wstawiennictwo modli się do niego ponad połowa Polaków.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną