Kraj

Duch i puch

Jan Paweł II oczami Polaków

Kibice Wisły i Cracovii, na stadionie tej ostatniej, podczas Mszy Pojednania po śmierci Jana Pawła II. 4 kwietnia 2005 r. Kibice Wisły i Cracovii, na stadionie tej ostatniej, podczas Mszy Pojednania po śmierci Jana Pawła II. 4 kwietnia 2005 r. Piotr Tumidajski / Forum
Rozmowa z prof. Wojciechem Bursztą, antropologiem kultury, o tym, jak i czego uczyliśmy się od Jana Pawła II, oraz o potencjale, który się zmarnował.
Msza na ówczesnym Placu Zwycięstwa (dziś marszałka Piłsudzkiego) w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 2 czerwca 1979 r.Wojciech Łaski/EAST NEWS Msza na ówczesnym Placu Zwycięstwa (dziś marszałka Piłsudzkiego) w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 2 czerwca 1979 r.

Joanna Podgórska: – „Na dnie swojej nędzy Polska dostała króla, i to takiego, o jakim śniła” – napisał Czesław Miłosz po tym, jak Karol Wojtyła został papieżem. Pamięta pan ten moment?
Prof. Wojciech Burszta: – Każdą minutę transmisji w telewizorze Rubin. Najpierw pomyślałem: to jest niemożliwe. A zaraz potem: czy on dobrze mówi po włosku, żeby tylko nie było wstydu. Dla mojego pokolenia to było niezwykle ważne wydarzenie.

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Kanonizacja Jan Pawła II; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch i puch"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020