Kraj

Duch i puch

Jan Paweł II oczami Polaków

Kibice Wisły i Cracovii, na stadionie tej ostatniej, podczas Mszy Pojednania po śmierci Jana Pawła II. 4 kwietnia 2005 r. Kibice Wisły i Cracovii, na stadionie tej ostatniej, podczas Mszy Pojednania po śmierci Jana Pawła II. 4 kwietnia 2005 r. Piotr Tumidajski / Forum
Rozmowa z prof. Wojciechem Bursztą, antropologiem kultury, o tym, jak i czego uczyliśmy się od Jana Pawła II, oraz o potencjale, który się zmarnował.
Msza na ówczesnym Placu Zwycięstwa (dziś marszałka Piłsudzkiego) w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 2 czerwca 1979 r.Wojciech Łaski/EAST NEWS Msza na ówczesnym Placu Zwycięstwa (dziś marszałka Piłsudzkiego) w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 2 czerwca 1979 r.

Joanna Podgórska: – „Na dnie swojej nędzy Polska dostała króla, i to takiego, o jakim śniła” – napisał Czesław Miłosz po tym, jak Karol Wojtyła został papieżem. Pamięta pan ten moment?
Prof. Wojciech Burszta: – Każdą minutę transmisji w telewizorze Rubin. Najpierw pomyślałem: to jest niemożliwe. A zaraz potem: czy on dobrze mówi po włosku, żeby tylko nie było wstydu. Dla mojego pokolenia to było niezwykle ważne wydarzenie.

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Kanonizacja Jan Pawła II; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch i puch"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019