Kraj

Duch i puch

Jan Paweł II oczami Polaków

Kibice Wisły i Cracovii, na stadionie tej ostatniej, podczas Mszy Pojednania po śmierci Jana Pawła II. 4 kwietnia 2005 r. Kibice Wisły i Cracovii, na stadionie tej ostatniej, podczas Mszy Pojednania po śmierci Jana Pawła II. 4 kwietnia 2005 r. Piotr Tumidajski / Forum
Rozmowa z prof. Wojciechem Bursztą, antropologiem kultury, o tym, jak i czego uczyliśmy się od Jana Pawła II, oraz o potencjale, który się zmarnował.
Msza na ówczesnym Placu Zwycięstwa (dziś marszałka Piłsudzkiego) w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 2 czerwca 1979 r.Wojciech Łaski/EAST NEWS Msza na ówczesnym Placu Zwycięstwa (dziś marszałka Piłsudzkiego) w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 2 czerwca 1979 r.

Joanna Podgórska: – „Na dnie swojej nędzy Polska dostała króla, i to takiego, o jakim śniła” – napisał Czesław Miłosz po tym, jak Karol Wojtyła został papieżem. Pamięta pan ten moment?
Prof. Wojciech Burszta: – Każdą minutę transmisji w telewizorze Rubin. Najpierw pomyślałem: to jest niemożliwe. A zaraz potem: czy on dobrze mówi po włosku, żeby tylko nie było wstydu. Dla mojego pokolenia to było niezwykle ważne wydarzenie.

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Kanonizacja Jan Pawła II; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch i puch"

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020