Jak oddać ważny głos?
25 maja Polacy wybiorą 51 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Swój głos będzie można oddać w obwodowej komisji wyborczej między godz. 7.00 a 21.00. Każdy głos ma znaczenie. W poprzednim europejskim rozdaniu, w 2009 r., aż pięciu polskich europosłów zostało wybranych różnicą zaledwie 1000 głosów.
Jeden krzyżyk, przy jednym nazwisku
Koalicja Masz Głos, Masz Wybór/materiały prasowe

Jeden krzyżyk, przy jednym nazwisku

W dniu wyborów na każdego uprawnionego do głosowania w obwodowej komisji wyborczej będzie czekać karta do głosowania. Znajduje się na niej spis kandydatów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym. Na każdej liście znajdziemy od pięciu do dziesięciu nazwisk. Aby oddać ważny głos, należy postawić krzyżyk w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego przez nas kandydata.

Możemy zagłosować tylko na jedną osobę. Postawienie krzyżyków przy kandydatach z dwóch różnych list dyskwalifikuje nasz głos. Ale jeśli postawimy dwa krzyżyki na jednej liście, to nasz głos zostanie policzony na rzecz kandydata umieszczonego wyżej na liście wyborczej.

Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego uczula, by w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie robić żadnych dopisków. – Wszelkie zamazania spowodują, że głos będzie nieważny, gdyż nie będzie pewności, co do woli wyborcy. To miejsce na ważną decyzję i trzeba tego pilnować – mówi.

Żadnego wpływu na ważność naszego głosu nie mają za to dopiski na karcie do głosowania poza wyznaczonymi kratkami. Do urny należy wrzucić całą kartę. – Karta, z której część została oderwana i wrzucona osobno lub w ogóle niewrzucona, będzie nieważna – mówi Lorentz.

W kodeksie wyborczym czytamy, że komisja obwodowa na podstawie dowodu osobistego sprawdza naszą tożsamość, następnie wydaje kartę do głosowania, a wyborca kwituje jej odbiór swoim podpisem. Kodeks wyborczy zaleca wrzucanie wypełnionych kart do urny w taki sposób, „by strona zadrukowana nie była widoczna”. Oczywiście z lokalu kart do głosowania nie wolno wynosić. 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną