Premier wyznaczył termin wyborów samorządowych
16 listopada wybierzemy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz włodarzy miast. Kampania wyborcza ruszy 27 sierpnia.
Tomasz Paczos/Forum

Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w sprawie organizacji wyborów samorządowych. Pierwsza tura głosowania odbędzie się 16 listopada, a druga – tam, gdzie będzie to konieczne w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów – 30 listopada. Decyzja ukaże się w Dzienniku ustaw 27 sierpnia. To wtedy formalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

Termin utworzenia komitetów wyborczych mija 8 września. Dopiero od dnia wydania przez Państwową Komisję Wyborczą postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami i prowadzić agitację wyborczą.

7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35-procentowe kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów.

Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będzie można zgłaszać do 17 października.

Po raz pierwszy radni gmin zostaną wybierani w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że komitety tym razem nie wystawią list, tylko jednego kandydata na okręg. Następstwem powstania okręgów jednomandatowych jest często zmiana ich obszarów, dlatego ważne, żeby przed głosowaniem upewnić się, w jakim okręgu się głosuje i gdzie jest lokal wyborczy. Wszystkie dane są dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz ok. 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, których kadencja upływa 21 listopada.

Na podstawie: MamPrawoWiedziec.pl

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną