Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Podsłuchiwani przesłuchiwani

Tydzień w polityce według Paradowskiej

Sienkiewicz przesłuchany – taka informacja znalazła się w połowie minionego tygodnia na czołówkach najprzeróżniejszych wiadomości w stacjach radiowych i telewizyjnych. Chwileczkę, o co chodzi? Przesłuchany? Raczej podsłuchany.

Tym przecież polska polityka karmi się od tygodni. Po co podsłuchiwano, nie wiemy, i tu prokuratura jest nadzwyczaj oszczędna w słowach, więcej natomiast ma do powiedzenia w kwestii przesłuchań. Otóż minister Sienkiewicz został przesłuchany, bo Zbigniew Ziobro podejrzewa, że Sienkiewicz i Belka, a nawet premier, popełnili przestępstwo. Tak więc będzie jeszcze przesłuchany podsłuchiwany prezes NBP Marek Belka. Nie bardzo wiadomo, czy dojdzie do przesłuchania premiera, który podsłuchiwany nie był. Prokuratura ten pomysł dopiero rozważa, ale jeszcze go nie odrzuca. No dobrze, ale gdzie jest były wicepremier Rostowski? To przecież na jego szkodę zawiązano ów „spisek”. Nie będzie przesłuchany? Przecież też był podsłuchany. I nawet zgłosił się jako pokrzywdzony. Napięcie można więc jeszcze długo stopniować.

Nieodmiennie mam wrażenie, że owo dziwaczne śledztwo wzięło się z nieumiejętności czytania ze zrozumiem stenogramów z podsłuchów – a są ogólnie dostępne bez zmanipulowanych skrótów. Wszystko tam jest jasne: spisku nie było, zamachu na niezależność NBP też nie, pieniędzy nie dodrukowano. Wystarczy prześledzić chronologię zdarzeń. Ale prokuratura ma kłopoty z czytaniem różnych tekstów ze zrozumieniem. Co więcej, ma kłopoty z podejmowaniem ze zrozumieniem różnych czynności. Kiedyś było prościej – w takich sprawach decydował kierunek politycznego wiatru. Dziś nie bardzo wiadomo, skąd wieje i w przyszłości wiać będzie, wytycznych mniej, a więc i dezorientacja większa. Ostatnie dni dostarczyły na tę okoliczność nowych dowodów.

Otóż okazało się, że Edward Mazur przez lata uchodzący za tego, który zlecił zabójstwo gen. Papały, b. szefa policji, jest jednak niewinny.

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Komentarze; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Podsłuchiwani przesłuchiwani"
Reklama