Zaskakujący wynik sondażu: PO znów prowadzi z PiS
W sondażu TNS Polska zwraca uwagę nie tylko zmiana lidera, ale i przewaga, jaką nad PiS zbudowała PO. 34 proc. do 28 – takiego wyniku nie odnotowano od dawna.
Facebook/POLITYKA/Flickr CC by 2.0

W porównaniu do sondażu z czerwca PO odrobiła aż 10 punktów proc., PiS zaś – razem z Solidarną Polską i Polską Razem – stracił 3 proc. Różnica między obiema partiami wynosi więc sześć punktów proc., znacznie więcej, niż wynosi błąd statystyczny.

Skąd ten skok rządzącej partii? Odpowiedź jest dość prosta, jeśli wziąć pod uwagę termin, w którym TNS Polska przeprowadził badanie (dla „Wiadomości TVP”): 4–5 września, a więc już po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

A z tyłu partyjnego peletonu? Na trzecim miejscu SLD, które może liczyć na dziewięcioprocentowe poparcie (wzrost o 1 pkt. proc.), dalej Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe (poparcie 5 proc. respondentów). Przy czym KNP wyraźne osłabł – partia Janusza Korwin-Mikkego od czerwca straciła 5 punktów proc. PSL cieszy się wciąż tym samym poparciem.

W dół zsuwa się Twój Ruch. Głosowanie na ugrupowanie Janusza Palikota deklaruje jedynie dwa procent respondentów (o 2 punkty proc. mniej niż w czerwcu). 

 

Poparcie dla partii politycznych we wrześniu 2014

 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną