Kraj

Co z tą trzustką?

Nowotwory trzustki należą do najbardziej śmiertelnych. Nowotwory trzustki należą do najbardziej śmiertelnych. Andriy Popov / PantherMedia

Śmierć aktorki Anny Przybylskiej z powodu raka trzustki to dowód na to, jak bezradna bywa medycyna wobec chorób, których nie można wcześnie rozpoznać lub które z powodu swojej lokalizacji postępują szybko i agresywnie. Właśnie dlatego nowotwory trzustki należą do najbardziej śmiertelnych – ze statystyki wynika, że 5 lat przeżywa zaledwie 5 proc. chorych. Dolegliwości są niespecyficzne: bóle brzucha, nudności, utrata apetytu. Wiele zależy od lokalizacji – gdy guz umiejscowi się w ogonie trzustki, mogą pojawić się dyskretne objawy cukrzycy; jeśli w głowie trzustki – dochodzi do żółtaczki, co jest o tyle korzystne, że zaniepokojony pacjent szybciej zgłasza się do lekarza, a ten powinien go wtedy jak najprędzej skierować na tomografię komputerową. W polskich warunkach czeka się na nią jednak nierzadko 6 tygodni.

Polityka 42.2014 (2980) z dnia 14.10.2014; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020