Katowice: Wybuch gazu w kamienicy. Trzy osoby nie żyją
Ratownicy odnaleźli w gruzach katowickiej kamienicy trzy ciała: kobiety, mężczyzny i dziecka. Stacja TVN24 potwierdziła, że zginęli: reporter Faktów TVN Dariusz Kmiecik, jego żona, dziennikarka TVP Katowice, Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich dwuletni syn.
Agencja Gazeta

Informację podał szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich. Dowodzący na miejscu akcją ratunkową strażacy tuż przed północą przekazali, że znaleźli wszystkich poszukiwanych, tj. zameldowanych w kamienicy przy ul. Chopina. Tożsamość ofiar musi jeszcze potwierdzić rodzina.

Trzy piętra katowickiej kamienicy (ul. Chopina) runęły w wyniku eksplozji ok. 5 nad ranem 23 października. Akcja ratunkowa 28 zastępów straży pożarnej trwa, włączyła się w nią m.in. grupa poszukiwawczo-ratownicza. Informację o wybuchu gazu miała przekazać mieszkanka sąsiedniej kamienicy. Strażacy nie wykluczają, że pod gruzami mogą się jeszcze znajdować ludzie. Na miejscu obowiązuje strefa ciszy.

W kamienicy było zameldowanych 25 osób. Część trafiła do szpitala, jedna do Centrum Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, dwie do Centrum Zdrowia Dziecka na Ligocie. Prezydent Katowic Piotr Uszok zapewnił, że wszyscy poszkodowani zostali objęci pomocą.

Według Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu do wstrząsów poprzedzających eksplozję doszło nocą: o 3:09, 3:49 i 4:04. Miały siłę 2.5 i 2.6 stopni w skali Richtera. – Taki wstrząs może być odczuwany na powierzchni jako lekkie drgania, niektórzy ludzie mogą to odczuć – tłumaczył kierownik Obserwatorium Wojciech Wojtak. Straż pożarna podczas konferencji prasowej podała, że skala zniszczeń wskazuje na wybuch instalacji gazowej.

Śledztwo w sprawie wybuchu gazu poprowadzi katowicka prokuratura okręgowa. Prokurator jest na miejscu niemal od początku – poinformowała rzeczniczka Marta Zawada-Dybek. – Mieszkańcom kamienicy, którzy stracili dach nad głową, miasto w najbliższych dniach zapewni lokale zastępcze – poinformował rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj