To on zastąpił Hofmana. Kim jest Marcin Mastalerek?
Zawsze kiedy Hofman miał kłopoty, to prezes PiS sięgał po Mastalerka. Teraz zastąpi Hofmana na dobre.
Marcin Mastalerek, nowy rzecznik PiS.
Facebook

Marcin Mastalerek, nowy rzecznik PiS.

Nowy rzecznik PiS z żoną na sesji ślubnej.
Marcin Mastalerek/Facebook

Nowy rzecznik PiS z żoną na sesji ślubnej.

W poniedziałek będą już byłymi posłami Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że skończy się trzydniowy serial rozliczania PiS – tak o Adamie Hofmanie, Adamie Rogackim i Mariuszu Antonim Kamińskim powiedział już w niedzielę Marcin Mastalerek, nowy rzecznik PiS.

Przed czterema laty Mastalerek, absolwent stosunków międzynarodowych, rocznik 1984, był zwyczajnym, niezwracającym niczyjej uwagi radnym PiS w Sejmiku Województwa Łódzkiego, przywieziony w teczce ze Szczecina. Dziś jest posłem, szefem okręgu łódzkiego partii, czyli jednego z największych. Jest też najmłodszym członkiem komitetu politycznego PiS. Przed wyborami do europarlamentu trafił do siedmioosobowego sztabu odpowiedzialnego za kampanię, a dziś pracuje w kilkuosobowym sztabie samorządowym.

Trzymał z Hofmanem

Jeszcze na początku tej kadencji Sejmu Mastalerek trzymał z hofmanowcami (Hofman, Rogacki, Kamiński). Jednak Hofman nie miał najmniejszej ochoty dzielić się z nim władzą nad polityką medialną partii i sam chciał decydować, kto może pojawiać się w studiach telewizyjnych i radiowych. Nawet niewielu dziennikarzy kojarzyło, że Mastalerek jest zastępcą Hofmana. Największym jego sprzymierzeńcem jest Joachim Brudziński, który o wpływy u prezesa rywalizuje z Adamem Lipińskim, a ten z kolei od zawsze patronuje Hofmanowi. To właśnie Brudziński złożył studentowi IV roku propozycję pracy w centrali partii w Warszawie. Mastalerek przyjął ją bez wahania.

Kiedy wyszła na jaw sprawa tajemniczych pożyczek Hofmana od przyjaciela z dawnych lat Roberta Pietryszyna, od których poseł nie zapłacił podatku, Mastalerek – do czasu umorzenia sprawy przez prokuraturę – z powodzeniem zastąpił Hofmana. To on przejął po nim młodzieżówkę PiS, w której Hofman też nie miał najlepszej opinii. – Hofman miał już wtedy fatalną opinię. Zabrał kiedyś młodych do klubu go-go, a jedna z działaczek skarżyła się, że potraktował ją, najoględniej mówiąc, mało elegancko – opowiada poseł PiS.

Kaczyński autorytetem, Tusk jak Putin

Najmłodszy z posłów PiS ma dobrą relację z prezesem i podobno dość często rozmawiają w cztery oczy.

Mastalerek pierwszy raz na mównicy sejmowej stanął kilka lat temu, gdy przedstawiał obywatelski projekt przywrócenia ulg dla studentów. Wtedy wpadł w oko prezesowi. Jest też autorem pierwszego partyjnego programu dla młodych. Pytany, gdzie za kilka lat widzi siebie w polityce, odpowiadał: – Będę lojalnym posłem pracującym dla rządu Jarosława Kaczyńskiego. Za swój autorytet polityczny uznaje Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj