Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?

Prawo bardziej prawe
Sprzeciw wobec autorytarnej władzy jest usprawiedliwiony wolnościowymi ideałami. Ale czy można nie przestrzegać prawa ustanowionego przez demokratycznie wybrany parlament?
Mojżesz otrzymuje od Boga tablice z dekalogiem - staloryt, XIX w., Gustave Dore
Culture Club/Getty Images

Mojżesz otrzymuje od Boga tablice z dekalogiem - staloryt, XIX w., Gustave Dore

Trudno powiedzieć, czy ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk celowo powiedział, że jako katolik nie musi stosować się do obowiązującego prawa, czy tylko tak mu się wymsknęło (chodziło o jego sprzeciw wobec kary pieniężnej, jaką KRRiT nałożyła na Telewizję Trwam za nawoływanie do przemocy). Chyba jednak to pierwsze, bo w tym samym kontekście zdążył przypomnieć, że Hitler też tworzył prawo, co wskazuje na głębszy zamysł tej wypowiedzi. Tak czy inaczej, epizod ten stwarza dobrą okazję do refleksji nad granicami obowiązywania prawa w państwie demokratycznym (Hitlera na razie zostawmy w spokoju), tudzież na czym polega „nieposłuszeństwo obywatelskie”, które w tym kontekście zwolennicy ojca dyrektora przytaczają, a także co to znaczy, że prawo naturalne jest ponad wszystkim.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj