Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Prawo bardziej prawe

Czy prawo naturalne ma prymat nad prawem państwowym?

Mojżesz otrzymuje od Boga tablice z dekalogiem - staloryt, XIX w., Gustave Dore Mojżesz otrzymuje od Boga tablice z dekalogiem - staloryt, XIX w., Gustave Dore Culture Club / Getty Images
Sprzeciw wobec autorytarnej władzy jest usprawiedliwiony wolnościowymi ideałami. Ale czy można nie przestrzegać prawa ustanowionego przez demokratycznie wybrany parlament?
Wojciech Sadurski jest profesorem wydziału prawa Uniwersytetu w Sydney i profesorem Centrum Europejskiego UW.Tomasz Szambelan/Agencja Gazeta Wojciech Sadurski jest profesorem wydziału prawa Uniwersytetu w Sydney i profesorem Centrum Europejskiego UW.

Trudno powiedzieć, czy ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk celowo powiedział, że jako katolik nie musi stosować się do obowiązującego prawa, czy tylko tak mu się wymsknęło (chodziło o jego sprzeciw wobec kary pieniężnej, jaką KRRiT nałożyła na Telewizję Trwam za nawoływanie do przemocy). Chyba jednak to pierwsze, bo w tym samym kontekście zdążył przypomnieć, że Hitler też tworzył prawo, co wskazuje na głębszy zamysł tej wypowiedzi. Tak czy inaczej, epizod ten stwarza dobrą okazję do refleksji nad granicami obowiązywania prawa w państwie demokratycznym (Hitlera na razie zostawmy w spokoju), tudzież na czym polega „nieposłuszeństwo obywatelskie”, które w tym kontekście zwolennicy ojca dyrektora przytaczają, a także co to znaczy, że prawo naturalne jest ponad wszystkim.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Ogląd i pogląd; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawo bardziej prawe"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022