Kraj

Decydujące starcie

Wybory parlamentarne: ostateczna rozgrywka między PO i PiS

Wybory w 2015 r. będą po to, by historycznie zamknąć epokę konfrontacji III z IV RP. Wybory w 2015 r. będą po to, by historycznie zamknąć epokę konfrontacji III z IV RP. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Wybory parlamentarne jesienią 2015 r. zakończą zasadniczy etap walki pomiędzy Platformą i PiS, rozpoczętej 10 lat wcześniej. Być może to najważniejsza elekcja od 1989 r.
Naturalną potrzebą Jarosława Kaczyńskiego będzie frontalny atak na III RP.Andrzej Hulimka/Reporter Naturalną potrzebą Jarosława Kaczyńskiego będzie frontalny atak na III RP.

Ktoś powie, bez przesady, mamy wszak za sobą – nie licząc wyborów prezydenckich, które także bywały dramatyczne – imponujące zwycięstwa parlamentarne AWS czy SLD, także trzy wielkie batalie toczone pomiędzy PiS i PO (2005, 2007 i 2011). Niemniej te ostatnie właśnie, które ułożyły się w serial, będą spuentowane jesienią nadchodzącego roku, przesądzając na długo o kierunku polskiej polityki. Gwałtowny spór polityczny i ideowy, rozpoczęty w 2005 r. zwycięstwem PiS, przez całe lata ciążył na atmosferze życia publicznego, mocno ograniczał pole manewru władzy PO, która zawsze musiała uwzględniać w swoich rachubach czynnik PiS.

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Wydarzenie roku; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Decydujące starcie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018