Kraj

Nie żyje profesor Edmund Wnuk-Lipiński

Prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Darek Iwański / Forum
Znany socjolog, autor cenionych publikacji i twórca Instytutu Studiów Politycznych PAN zmarł w niedzielę. Miał 71 lat.

W niedzielę w wieku 71 lat zmarł profesor Edmund Wnuk-Lipiński. O jego odejściu poinformował prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. 

Edmund Wnuk-Lipiński był profesorem socjologii, nauczycielem akademickim, ale także pisarzem fantastyki naukowej. W latach 2006-2012 pełnił funkcję rektora uczelni Collegium Civitas, a na początku lat 90. współtworzył Instytut Studiów Politycznych PAN i był jego pierwszym dyrektorem. Poza Polską wykładał w Austrii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Norwegii czy Bułgarii.

Napisał szereg cenionych książek socjologicznych, między innymi „Granice wolności. Pamiętnik polskiej transformacji” (2003) oraz „Socjologia życia publicznego” (2005). Pracę naukową połączył z pisarską: jego „Rozpad połowiczny” otrzymał w 1988 roku najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskiej fantastyce, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

W latach 80. prof. Wnuk-Lipiński był doradcą NSZZ „Solidarność” ds. polityki społecznej, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu z ramienia opozycji. W 2011 został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był uważnym obserwatorem życia politycznego. Na pytanie, czego życzy Polsce w XXI wieku, w rozmowie z POLITYKĄ odpowiedział:

„Stabilizacji, oczywiście. Mówiliśmy wcześniej o tym, jak prywata niszczyła Polskę od czasów szlacheckich. Podobnie jest z dzisiejszymi podziałami politycznymi. Możemy tego nie zauważać, ale one są bardzo polskie, związane z naszą historią, naszą literaturą i naszą tradycją”.

Przeczytaj cały wywiad =>

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Gdy „my” staje się ważniejsze niż „ja”

Kiedy przywiązanie do firmy, organizacji czy narodu staje się chorobliwe.

Aleksandra Cisłak, Aleksandra Cichocka
22.11.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną