Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Odra zza Odry

Wirus odry Wirus odry Science Photo Library / EAST NEWS

Kilkuletnia dziewczynka chora na odrę trafiła niedawno do wrocławskiej kliniki pediatrycznej. To pierwszy od trzech lat potwierdzony przypadek tej niebezpiecznej choroby (której powikłaniem może być m.in. ostre zapalenie mózgu) odnotowany w tym mieście. Dziecko najprawdopodobniej zaraziło się wirusem odry w Berlinie. W stolicy Niemiec od jesieni ubiegłego roku odnotowano aż 600 przypadków tej choroby (początkowo głównie wśród imigrantów z Bałkanów, którzy nie szczepili się w czasie wojny w latach 90. ubiegłego wieku). Ale również w USA zachorowało w ostatnich tygodniach ponad 150 osób mieszkających w różnych stanach. Okazało się, że wirusa odry „łapali” goście Disneylandu w Kalifornii.

Takie lokalne epidemie tej choroby pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. Np. w Europie (Francja, Szwajcaria i Luksemburg) zachorowało w sumie kilkanaście tysięcy osób (a kilkanaście zmarło). Nie wynika to jednak z braku skutecznej szczepionki przeciw odrze, ale przede wszystkim antyszczepionkowej histerii. W USA 76 proc. osób, które zaraziły się wirusem w Disneylandzie, nie zostało zaszczepionych z powodów ideologicznych, a nie przeciwwskazań medycznych.

Jedną z głównych przyczyn wzrostu antyszczepionkowych nastrojów wydaje się publikacja z 1998 r. autorstwa brytyjskiego chirurga, która sugerowała, że trójskładnikowa szczepionka MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) wywołuje u dzieci autyzm. Po latach okazało się, że lekarz badania sfałszował, a MMR jest bezpieczna. Mimo to oskarżenia szczepionek o powodowanie autyzmu i innych chorób u dzieci do dziś powielane są w internecie, mediach oraz przez niektórych celebrytów. Według brytyjskich naukowców media oraz ruchy antyszczepionkowe miały znaczący wpływ na wybuch lokalnej epidemii odry w Południowej Walii w latach 2012–13.

Polityka 10.2015 (2999) z dnia 03.03.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama