Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pytania w sprawie skazania Kamińskiego

Tydzień w polityce według Paradowskiej

Skazanie Mariusza Kamińskiego, b. szefa CBA, obecnie wiceprezesa PiS i potencjalnego przyszłego szefa CBA, oraz trzech jego najbliższych współpracowników (nieprawomocne jeszcze) wzbudziło u jednych oburzenie, u innych niedowierzanie.

Prawda, wyroki bezwzględnego więzienia oraz długoletnie zakazy pełnienia funkcji publicznych robią wrażenie, ale czy aż tak powinny szokować? Wzburzenie PiS jest zrozumiałe i standardowe. Ta partia zawsze reaguje w ten sposób, gdy jakieś oskarżenia dotyczą jej działaczy. Hańba, w Polsce obowiązują białoruskie standardy, obecnie rządzący utrwalają korupcję zamiast z nią walczyć – to obowiązkowy zestaw komentarzy. Dlaczego jednak zaskoczenie wywołał wyrok, także u tych, którzy pamiętają i potępiają praktyki IV RP?

Mariusz Kamiński i jego współpracownicy skazani zostali w tzw. aferze gruntowej. Bezpośrednim celem tej operacji specjalnej, polegającej na wręczeniu łapówki, był wicepremier Andrzej Lepper. Rzeszowska prokuratura w 2010 r. postawiła czterem oskarżonym dużo poważnych zarzutów, przede wszystkim brak podstaw do rozpoczęcia takiej operacji, nielegalne działania operacyjne, w tym fałszowanie dokumentów i masowe zakładanie podsłuchów. Ich suma ukryta jest pod ogólnie brzmiącym stwierdzeniem, że było to „niedopełnienie obowiązków służbowych” oraz „przekroczenie uprawnień”. Brzmi pospolicie, ale chodziło przecież o służbę specjalną, najważniejszą wówczas w Polsce, mającą na podstawie specjalnej ustawy ogromne możliwości działania i bardzo szeroko rozpostarty polityczny parasol.

Kamiński został skazany w aferze gruntowej, bo tu akurat pewny siebie zrzekł się immunitetu, ale już nie za sprawę zakupu willi w Kazimierzu (gdzie próbowano wrobić Jolantę Kwaśniewską), bo Sejm nie zgodził się na uchylenie Kamińskiemu immunitetu. A sprawa Beaty Sawickiej? Ostatecznie posłanka została uniewinniona, choć cała Polska mogła zobaczyć, jak łapówkę wzięła.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Komentarze; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Pytania w sprawie skazania Kamińskiego"
Reklama