Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Borys Budka nowym ministrem sprawiedliwości

Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Premier Ewa Kopacz chce, by miejsce zdymisjonowanego ministra Cezarego Grabarczyka zajął 37-letni prawnik Borys Budka. Kim jest nowy szef resortu sprawiedliwości?

– Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie zawodowe, jak i młodość – mówiła o nowym kandydacie na ministra premier Ewa Kopacz, przedstawiając kandydaturę Borysa Budki. Szefowa rządu zapowiedziała, że jeszcze w czwartek wystąpi do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o powołanie Budki na nowego szefa resortu sprawiedliwości.

O nowym ministrze premier Kopacz mówiła: „37-letni absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego, doświadczony samorządowiec, parlamentarzysta, doktor ekonomii, ale również wykładowca od pierwszych lat po zakończeniu studiów”. Premier podkreślała także „staranne wykształcenie prawnicze połączone z praktyką w zawodzie”, a także doświadczenie w działalności publicznej, gwarantujące rzetelność w wykonywaniu ważnej funkcji państwowej.

Z informacji z oficjalnej strony Budki wynika, że jest prawnikiem i ekonomistą, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ma aplikację radcowską, jest też doktorem nauk ekonomicznych. Od początku kariery jest związany z Akademią Ekonomiczną w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), gdzie od 9 lat pracuje w Katedrze Prawa. Zajmuje się głównie prawem gospodarczym, prawem pracy, a także prawem spółek oraz prawnymi aspektami gospodarowania nieruchomościami. Wykładał na kilku europejskich uczelniach, m.in. we Francji, Rumunii, Belgii, Portugalii i Hiszpanii.

W polityce jest od 13 lat. W 2002 r. w wieku 24 lat został radnym w Zabrzu, funkcję tę pełnił przez kolejne dziewięć lat. Przed czterema laty zdobył mandat poselski (głos oddało na niego ponad 10 tys. wyborców).

W Sejmie zasiada w kilku komisjach: sprawiedliwości (przewodniczy kilku podkomisjom), ustawodawczej (jest zastępcą przewodniczącego) oraz regulaminowej Zgromadzenia Narodowego. Jest też członkiem nadzwyczajnej komisji do spraw zmian kodyfikacyjnych, a w jej ramach przewodniczącym stałej podkomisji ds. nowelizacji prawa cywilnego. Pracuje też w nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego.

Reprezentował Sejm w 66 sprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Ma na koncie 19 interpelacji, którym nadano bieg, a także 28 zapytań i jedno pytanie w sprawach bieżących.

Jego pasją jest bieganie. Ma żonę i dwuletnią córkę.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną