Paweł Kukiz na czele rankingu zaufania polityków
Muzyk, którego w pierwszej turze wyborów prezydenckich poparło ponad 20 proc. wyborców, jest liderem rankingu zaufania do polityków – ufa mu 58 proc. badanych
Paweł Kukiz/Facebook

pawel kukiz

Według badania CBOS kolejne miejsca w rankingu zajmują urzędujący prezydent Bronisław Komorowski i prezydent elekt Andrzej Duda, którym ufa po 54 proc. Polaków.

12 proc. respondentów przyznaje, że nie ufa Kukizowi, 18 proc. twierdzi, że jest im obojętny, a 7 proc. badanych w ogóle go nie zna.

Według CBOS zaufanie dla Bronisława Komorowskiego spadło o 13 punktów proc. od ostatniego badania, zaś Andrzeja Dudy wzrosło o 10 punktów proc.

Sondaż przeprowadzono między pierwszą i drugą turą wyborów prezydenckich. Nazwisko Kukiza wystąpiło w tym badaniu po raz pierwszy.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich na Pawła Kukiza zagłosowało 20,80 proc. wyborców.

Na czwartym miejscu w rankingu znalazła się premier Ewa Kopacz (ufa jej 42 proc. badanych). W tym miesiącu zaufanie do szefowej rządu ponownie zmalało (od kwietnia o 2 punkty i w sumie o 9 punktów od marca). Jednocześnie wzrosła grupa deklarująca nieufność wobec Kopacz (38 proc.; od kwietnia wzrost o 3 punkty i o 11 punktów od marca).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują:
Jarosław Kaczyński (31 proc.)
Grzegorz Schetyna (30 proc.)
Radosław Sikorski (30 proc.)
Grzegorz Napieralski (29 proc.)
Zbigniew Ziobro (29 proc.)
Janusz Piechociński (23 proc.)
Leszek Miller (23 proc.)
Bogdan Borusewicz (22 proc.)
Janusz Korwin-Mikke (19 proc.)  
Janusz Palikot (19 proc.)
Adam Jarubas (18 proc.)
Antoni Macierewicz (18 proc.)
Magdalena Ogórek (17 proc.)
Tomasz Siemoniak (16 proc.)
Bartosz Arłukowicz (16 proc.)
Władysław Kosiniak-Kamysz (14 proc.).
Mateusz Szczurek (14 proc.).

Komu nie ufamy

Tak jak przed miesiącem, niekwestionowanymi liderami rankingu polityków budzących największą nieufność Polaków są Janusz Korwin-Mikke, Janusz Palikot i Antoni Macierewicz. To jedyni politycy, którym nie ufa większość badanych (odpowiednio 56 proc., 56 proc. i 52 proc.)

Połowa dorosłych Polaków deklaruje nieufność w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego (50 proc.), a niewiele mniej wobec Leszka Millera (47 proc.).

Postaciami najrzadziej wzbudzającymi nieufność rodaków są natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz (10 proc.), Tomasz Siemoniak (11 proc.), Bogdan Borusewicz (12 proc.), Paweł Kukiz (12 proc.), Mateusz Szczurek (12 proc.) i Adam Jarubas (13 proc.).

Przeczytaj także: kim jest Paweł Kukiz

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną