Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Po PO?

Platforma Obywatelska po zimnym prysznicu

O przywództwo w partii mógłby także powalczyć Bronisław Komorowski, który ma mocny argument w postaci ponad 8 mln głosów poparcia i – jak zadeklarował – chce wspierać Platformę. O przywództwo w partii mógłby także powalczyć Bronisław Komorowski, który ma mocny argument w postaci ponad 8 mln głosów poparcia i – jak zadeklarował – chce wspierać Platformę. Adam Chełstowski / Forum
Szok w Platformie po wyborach prezydenckich prowokuje skrajne reakcje jej działaczy – albo że nic się nie stało, albo że wszystko już stracone. Oficjalnie zaś: coś się jednak stało i teraz będzie naprawiane. Tylko czy wystarczy czasu?
Stefan Niesiołowski w ogóle nie widzi podstaw do uznania wyborów prezydenckich za klęskę: „To minimalna porażka wobec fali kłamstwa i nienawiści”.Krystian Maj/Forum Stefan Niesiołowski w ogóle nie widzi podstaw do uznania wyborów prezydenckich za klęskę: „To minimalna porażka wobec fali kłamstwa i nienawiści”.

Wtorkowy wieczór, dwa dni po wyborach prezydenckich. W senackiej sali im. Władysława Raczkiewicza trwa posiedzenie klubu Platformy. Zza zamkniętych drzwi dobiegają podniesione głosy. Nagle wybiega jedna z posłanek, płacze. – Szukamy rozwiązań na kampanię parlamentarną, w partii są duże emocje – tłumaczy jej partyjny kolega, który również opuścił spotkanie. – Koleżanka się rozpłakała, ponieważ nasi ludzie zablokowali debatę na temat związków partnerskich. A jak w ogóle można blokować dyskusję na ten temat?! Potem niech każdy sobie głosuje, jak chce, ale trzeba rozmawiać! Inaczej to jest jakaś paranoja – dodaje rozgoryczony.

Kilka godzin wcześniej w Sejmie, głosami m.in. kilkudziesięciu posłów PO, przepadł wniosek, aby poszerzyć porządek obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej związków partnerskich (autorstwa SLD). Wielu rozmówców z Platformy uważa to za błąd. Zwłaszcza teraz, kiedy po dotkliwej przegranej Bronisława Komorowskiego w partii rządzącej gorączkowo poszukuje się pomysłu na kolejne „nowe otwarcie” i przekonanie wyborców, że projekt Platformy to nie tylko ta „ciepła woda w kranie”, ale także konkretne, wyraziste decyzje. – Daliśmy się uśpić, myśleliśmy, że wszyscy doceniają nasz trud przełamywania kryzysu ekonomicznego i to, że sobie z tym dobrze poradziliśmy. Ale nie, nie doceniają tego. Dlatego teraz pokażemy, jak Polska się zmieniła i jak jeszcze musi się zmienić – mówi Cezary Grabarczyk. Bo jak na razie hasło „zmiana” zagospodarowali wszyscy poza PO. – Dlatego musimy być liderem zmiany, inaczej przegramy – wtóruje Grabarczykowi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Temat tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Po PO?"
Reklama