Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Szóste zaprzysiężenie

Andrzej Duda dziś oficjalnie zostanie prezydentem Polski

Spotkanie prezydenta elekta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy z prezydentem Bronisławem Komorowskim i Anną Komorowską, czerwiec 2015 r., Warszawa. Spotkanie prezydenta elekta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy z prezydentem Bronisławem Komorowskim i Anną Komorowską, czerwiec 2015 r., Warszawa. Tomasz Adamowicz / Forum
Duda złoży dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie zostanie prezydentem Polski. Co wydarzy się potem?

Andrzej Duda w czwartek 6 sierpnia złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie zostanie prezydentem Polski. Specjaliści od protokołu dyplomatycznego są zgodni, że tego dnia Duda będzie głównym gościem na uroczystościach, ale jeszcze nie ich gospodarzem.

Zgodnie z art. 130 konstytucji powtórzy dyktowane przez prowadzącą Zgromadzenie marszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską słowa: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Zapewne doda (jak jego poprzednicy Bronisław Komorowski i Lech Kaczyński) słowa „Tak mi dopomóż Bóg”. I właśnie wtedy Bronisław Komorowski zakończy swoją pięcioletnią prezydencką kadencję. Po złożeniu przysięgi nowo zaprzysiężony prezydent wygłasza zwykle orędzie.

Zaproszenia na uroczystości wpłynęły m.in. do akredytowanych w Polsce dyplomatów, byłych prezydentów i marszałków Sejmu i Senatu. Obecność swoją potwierdzili byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy, m.in. Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz. Listę osobistych gości prezydenckiej pary szykowała Agata Kornhauser-Duda. Ona sama w czasie zaprzysiężenia usiądzie w sejmowej sali obrad po lewej stronie Andrzeja Dudy, za nimi usiądzie ich córka Kinga. Gości ma być tak wielu, że w Sali Kolumnowej zostanie ustawiony telebim transmitujący wydarzenia z sali sejmowej.

To już szóste zaprzysiężenie od 1989 r., ale wciąż nie powstał opis ceremoniału przekazania władzy. Lech Wałęsa złożył tylko uroczyste ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym. Kiedy oddawał prezydenturę Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w 1995 r., nie przyszedł do Sejmu. W 2000 r. wybrany ponownie Kwaśniewski przejmował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi w Gdyni, na okręcie „Błyskawica”. Lech Kaczyński dodał do inauguracji mszę w archikatedrze, co powtórzył Bronisław Komorowski, a teraz Andrzej Duda.

Po zaprzysiężeniu o godz. 10 Andrzej Duda złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Z Sejmu pojedzie na mszę na godz. 11.50. Następnie para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

O godz. 15 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez jej obecnego szefa Jacka Michałowskiego. Nowego szefa i skład najważniejszych doradców Duda przedstawi dzień po zaprzysiężeniu. O godz. 15.30 prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.

W czasie mszy zaśpiewa chór sprowadzony z Krakowa, rodzinnego miasta nowego prezydenta. Będą też i inne krakowskie akcenty. Prezydent złoży przysięgę na wyjątkowy egzemplarz konstytucji, wykaligrafowany przez krakowską artystkę Ewę Lewandowską. – Kancelaria Sejmu otwiera się na nowoczesność, ale też pielęgnuje tradycję kaligraficzną. Uznaliśmy, że w Sejmie powinna znajdować się ręcznie napisana najważniejsza ustawa w Polsce. Będziemy ją pokazywać przy okazji najważniejszych uroczystości – mówi Jan Węgrzyn, zastępca szefa Kancelarii Sejmu. W przypadku nowelizacji ustawy zasadniczej każdą z ręcznie przepisanych 83 stron będzie można wyjąć i zastąpić nowymi, ręcznie zapisanymi kartkami.

W sobotę 8 sierpnia prezydent Duda wyruszy w objazd po Polsce. Ma spotkać się m.in. z mieszkańcami województw lubelskiego i świętokrzyskiego.

Polityka 32.2015 (3021) z dnia 04.08.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Szóste zaprzysiężenie"
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną