Kraj

Prezydent złoży wniosek o rozpisanie nowego referendum na dzień wyborów

Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
Referendum miałoby dotyczyć obowiązku szkolnego dla sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego oraz ochrony Lasów Państwowych.

Andrzej Duda decyzję w sprawie referendum ogłosił w specjalnym wystąpieniu wyemitowanym po „Wiadomościach” w TVP1. Poinformował w nim, że złoży wniosek o dodatkowe, ogólnonarodowe referendum, które miałoby się odbyć 25 października, w dniu wyborów do Senatu i Sejmu. – Referendum w połączeniu z wyborami do Sejmu i Senatu będzie bowiem znacząco tańsze niż przeprowadzone w osobnym terminie – uzasadnił prezydent.

Referendum 25 października miałoby dotyczyć:

1. Możliwości zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

– Zmiany w systemie oświaty winny być wprowadzane z poszanowaniem środowisk związanych ze szkołą – nauczycieli i specjalistów, ale także i rodziców, którzy najlepiej znają indywidualne potrzeby i możliwości swoich dzieci. Opinia rodziców domagających się prawa do decydowania o kształcie systemu edukacji w Polsce musi być wysłuchana – argumentował Andrzej Duda.

2. Obniżenia wieku emerytalnego podwyższonego do 67. roku życia.

– Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia doprowadziło do zmian w życiu wszystkich pracujących obywateli i ich rodzin, ale także i przyszłych pokoleń. Wzbudziło wiele wątpliwości co do zasadności wprowadzanej regulacji. Zasady nabywania uprawnień emerytalnych są jedną z kluczowych kwestii społecznych. Dlatego należy umożliwić obywatelom wypowiedzenie się również w tej, tak ważnej dla nas wszystkich sprawie.

3. Ochrony Lasów Państwowych.

– Lasy Państwowe są jednym z ostatnich niesprywatyzowanych zasobów narodowych. Obowiązujący model zarządzania nimi służy zrównoważonemu rozwojowi, użytkowaniu zasobów środowiska i gwarantuje racjonalną gospodarkę leśną. W odczuciu społecznym dobro to powinno podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością dla dobra obywateli.

*

Andrzej Duda nie odwołał referendum zarządzonego przez Bronisława Komorowskiego na 6 września. Obywatele odpowiedzą tego dnia na trzy pytania: o JOW-y, o finansowanie partii z budżetu oraz o rozstrzyganie wątpliwości podatkowych na rzecz obywateli.

We wtorek, 18 sierpnia, prezydent spotkał się z Beatą Szydło, Piotrem Dudą, Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi i z przedstawicielami zwolenników referendum w sprawie Lasów Państwowych. Andrzej Duda zobowiązał się rozważyć ich postulaty. 

– Kilka dni temu spotkałem się z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich – relacjonował Andrzej Duda. – Reprezentują oni sześć milionów Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w trzech, niezwykle istotnych dla państwa i społeczeństwa sprawach – możliwości zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego podwyższonego do 67. roku życia i ochrony lasów państwowych – mówił prezydent w wystąpieniu. I na ich życzenie postanowił zwrócić się do Senatu z wnioskiem o rozpisanie kolejnego referendum.

Wierzę w to, że to Naród jest najwyższym suwerenem, a głos społeczeństwa, głos Polaków musi być wysłuchany – podsumował prezydent.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną