„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kraj

Likwidacja składek na ZUS i NFZ, jednolity podatek – Ewa Kopacz przedstawiła nowe pomysły Platformy

Platforma Obywatelska jest gotowa na zwycięstwo w wyborach – ogłasza szefowa rządu i przedstawia propozycje, z którymi Platforma chce je wygrać.
Ewa KopaczTwitterEwa Kopacz

Podczas sobotniej konwencji wyborczej w Poznaniu Kopacz mówiła, że jeśli Platforma chce wygrać październikowe wybory, musi przedstawić realny plan zmian: – Dziś proponujemy nowy program, program PO „Polska przyszłości” – ogłosiła szefowa rządu.

Ewa Kopacz zapowiedziała, że w swoim programie Platforma „wzoruje się na tym, co najlepsze, co najlepiej się udało – wolna gospodarka i społeczna wrażliwość”. Ta filozofia okazała się skuteczna dla naszych zachodnich sąsiadów, ale jak zauważyła „Polacy, wyglądając przez swoje okna domów i samochodów, widzą zbliżający się Zachód, ale we własnych kieszeniach nadal mają Wschód”, muszą więc poczuć tę „dobrą zmianę również w swoich kieszeniach”.

Premier Kopacz podkreślała także, że przez ostatnie 11 miesięcy musiała nie tylko kierować państwem, ale też realizować obietnice złożone 1 października 2014 r. w swoim exposé: – Dotrzymałam słowa, udało się, zrealizowałam swoje obietnice – mówiła. Jak przekonywała, „PO jest gotowa na walkę o zwycięstwo w tych wyborach”.

Zaprosiłam dwóch największych liberałów i sknerusów: Lewandowskiego i Szczurka i powiedziałam im, że Polacy muszą zarabiać więcej – mówiła, prezentując główne propozycje. – Liberałowie przynieśli prawdziwy projekt zmiany filozofii podatkowej w Polsce – dodała.

Oto propozycje przedstawione przez Ewę Kopacz:

  • wprowadzenie jednolitej stawki podatku PIT na poziomie 10 proc.
  • likwidacja składki na ZUS i na NFZ
  • wprowadzenie jednorodnego kontraktu, który zastąpi inne umowy. – Zlikwidujemy umowy śmieciowe i ograniczymy szarą strefę – zapowiedziała premier
  • wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, nie mniejszą niż 12 złotych
  • likwidacja obowiązkowego finansowania etatów związkowych przez pracodawców
  • bon refundacyjny na leki dla ponad 3 mln Polaków

Janusz Lewandowski, który opowiadał o szczegółach tych propozycji, zapewnił, że po uporządkowaniu rynku pracy, proponowane zmiany nie będą kosztowały więcej niż 10 mld złotych.

W sprawie problemu imigracyjnego Ewa Kopacz zapewniła, że jest gotowa, by rozmawiać o tym problemie. Zadeklarowała też, że „nie ulegnie szantażowi PiS”, bo tylko z tej strony, a nie z Brukseli on płynie. Premier Kopacz mówiła też, że jest wdzięczna za głos Kościoła w sprawie tego kryzysu.

– My w Platformie wierzymy w przyjazny rozdział Kościoła od państwa, z naciskiem na rozdział i przyjazny – mówiła premier, deklarując, że rolą Platformy jest stać na straży, by polskie instytucje życia publicznego były neutralne światopoglądowe, pochodziły z wyboru i nie dyskryminowały obywateli. – Naszą dobrą ideologią jest patriotyzm oparty na wolności – dodała.

Pokażcie mi drugi taki kraj w Europie

Dariusz Rosati mówił wcześniej o osiągnięciach rządów Platformy dla Polski. Jego zdaniem, „Polska stanowi przykład dla wielu krajów europejskich”, jak m.in. przy pomocy odpowiedzialnej polityki finansowej i reform uchronić gospodarkę od kryzysu.

Rosati wymieniał najważniejsze sukcesy: polska gospodarka urosła w tym czasie o prawie jedną czwartą: – Pokażcie mi drugi taki kraj w Europie – mówił Rosati. Przypominał, że w tym czasie stworzono 1,8 mln miejsc pracy (więcej udało się w tym zakresie jedynie Niemcom, którzy mają trzykrotnie większą gospodarkę od Polski), z 11 proc. do 7,5 proc. spadło bezrobocie, a eksport wzrósł o ponad 50 proc. Efektem tych osiągnięć był wyraźny wzrost dochodów na mieszkańca PKB na jednego mieszkańca – na początku rządów PO wynosił 57 proc. średniej unijnej, teraz 68 proc. – Jak będziemy rządzić kilka lat, to wzrośnie do 100 proc. – zapowiadał Rosati.

Zwracał uwagę, że średnie wynagrodzenie i emerytury wzrosły o ponad 50 proc., minimalne wynagrodzenie i emerytury rosły zaś szybciej niż te przeciętne. Rosati mówił też o wydłużonych urlopach macierzyńskich, wzroście zasiłków rodzinnych, rozbudowie sieci dróg i autostrad, których teraz jest cztery razy więcej niż było na starcie rządów PO. Wspomniał o wzroście wydatków na naukę, wsparcie innowacyjności i budowaniu 2,6 tys. orlików: – Zapytajcie naszych konkurentów, czy to jest właśnie „Polska w ruinie”? – zachęcał. – Nikomu nie dajemy prawa do kwestionowania naszych osiągnięć. Kto w Europie ma lepsze osiągnięcia? Polska jest mistrzem Europy.

Ogłosił, że Platforma nie składa „księżycowych obietnic, że można krócej pracować i mieć większą emeryturę”. – Jesteśmy sprawdzeni w rządzeniu i jesteśmy gotowi rządzić dalej – mówił Rosati.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną