Kraj

Walka młodych

Nowi czterdziestoletni. Odmłodzą Sejm czy pomogą PiS?

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (rocznik 1972) z młodymi łódzkimi kandydatami do Sejmu. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (rocznik 1972) z młodymi łódzkimi kandydatami do Sejmu. Michał Kaźmierczak / Forum
Na tegoroczną kampanię można spojrzeć też jak na wojnę pokoleń.
Barbara Nowacka (rocznik 1975) na konwencji Zjednoczonej Lewicy w Łodzi.Marian Zubrzycki/Forum Barbara Nowacka (rocznik 1975) na konwencji Zjednoczonej Lewicy w Łodzi.

Kandydaci PO, PiS, PSL i Zjednoczonej Lewicy dobiegają średnio pięćdziesiątki, reprezentanci nowych ugrupowań to trzydziestoparolatki. Ale najbardziej wybijające się nowe polityczne postaci to czterdziestolatki: Barbara Nowacka i Ryszard Petru – oboje z pokolenia Andrzeja Dudy. Czy to początek wielkiej generacyjnej zmiany?

Dobrą odpowiedzią na pytanie: Co tam panie w polityce?, jest: Starzy trzymają się mocno. Przodujące w sondażach PiS i Platforma, choć tak różne, w jednym są jak lustrzane odbicia – liderzy ich list są średnio wyraźnie po pięćdziesiątce, a pokolenia trzydziestolatków, do którego obie partie tak często zwracają się w kampanii, po prostu nie ma.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Walka młodych"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021