Kraj

Walka młodych

Nowi czterdziestoletni. Odmłodzą Sejm czy pomogą PiS?

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (rocznik 1972) z młodymi łódzkimi kandydatami do Sejmu. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (rocznik 1972) z młodymi łódzkimi kandydatami do Sejmu. Michał Kaźmierczak / Forum
Na tegoroczną kampanię można spojrzeć też jak na wojnę pokoleń.
Barbara Nowacka (rocznik 1975) na konwencji Zjednoczonej Lewicy w Łodzi.Marian Zubrzycki/Forum Barbara Nowacka (rocznik 1975) na konwencji Zjednoczonej Lewicy w Łodzi.

Kandydaci PO, PiS, PSL i Zjednoczonej Lewicy dobiegają średnio pięćdziesiątki, reprezentanci nowych ugrupowań to trzydziestoparolatki. Ale najbardziej wybijające się nowe polityczne postaci to czterdziestolatki: Barbara Nowacka i Ryszard Petru – oboje z pokolenia Andrzeja Dudy. Czy to początek wielkiej generacyjnej zmiany?

Dobrą odpowiedzią na pytanie: Co tam panie w polityce?, jest: Starzy trzymają się mocno. Przodujące w sondażach PiS i Platforma, choć tak różne, w jednym są jak lustrzane odbicia – liderzy ich list są średnio wyraźnie po pięćdziesiątce, a pokolenia trzydziestolatków, do którego obie partie tak często zwracają się w kampanii, po prostu nie ma.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Walka młodych"

Czytaj także

Nauka

Ucieczka z religii

Masowe protesty w obronie praw kobiet dały nowy impuls ucieczkom z lekcji religii. Trwającym od lat, bo szkolna katecheza to często antyreklama wiedzy, wiary i wartości.

Marcin Piątek
24.11.2020