Pomocnik last minute dla niezdecydowanego wyborcy
Tym, którzy nadal nie wiedzą, na kogo głosować, albo nie są do końca pewni, na kogo w niedzielę zagłosują, proponujemy krótką ściągawkę z programów wyborczych ośmiu największych komitetów.
./Polityka

Andrzej Mleczko/Polityka

Prawo i Sprawiedliwość

Beata Szydło: „Nikomu nie będziemy zabierać, stworzymy warunki, żeby starczyło dla każdego”

Podatek bankowy i od obrotów hipermarketów
Na konwencji programowej w Katowicach Beata Szydło zapowiedziała, że podatek bankowy będzie wynosić 0,39 proc., co da 5 mld zł rocznych wpływów do budżetu. Z opodatkowania sieci handlowych wielkopowierzchniowych wpływy do budżetu wyliczyła na 3 mld zł.

500 zł na dziecko
W ramach programu „Rodzina 500 plus” PiS chce przekazywać miesięcznie po 500 zł na dziecko w najbiedniejszych rodzinach (od pierwszego dziecka). Dla lepiej sytuowanych – na kolejne dzieci (tu ma obowiązywać próg dochodowy). Roczny wydatek z budżetu: 22 mld zł.

Obniżenie wieku emerytalnego
PiS obiecuje przywrócić poprzedni wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – zamiast 67 lat dla wszystkich. Koszt roczny dla budżetu: 10 mld zł.

Praca dla młodych i minimalna stawka godzinowa
PiS chce stworzyć „Narodowy program zatrudnienia”. Ma powstać 1,2 mln miejsc pracy dla osób do 35. roku życia. Dodatkowo PiS chce wprowadzić minimalną stawkę godzinową w tej samej wysokości, co obiecuje PO – 12 zł brutto.

Darmowe leki
PiS obiecał seniorom po 75. roku życia darmowe leki. „Starsze osoby chcą godnie żyć, nie musieć wybierać, czy zapłacą rachunki, czy wykupią recepty. Wielu seniorów musi takich wyborów dokonywać” – mówiła Beata Szydło w czasie jednej z konwencji PiS.

Zmiana w CIT
PiS chce wprowadzić 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, których roczny obrót nie przekracza 1,2 mln euro.

VAT i kwota wolna od podatku
PiS chce podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł. Proponuje też obniżenie stawki podatku VAT z 23 do 22 proc.

Platforma Obywatelska

Ewa Kopacz: „Polacy zasługują na więcej, przede wszystkim muszą lepiej zarabiać, tak by zmiany były w portfelu, a nie tylko za oknem”

Jednolity kontrakt
Ma być rozwiązaniem problemu tzw. umów śmieciowych. Taki jednolity kontrakt ma zastąpić dotychczasowe formy zatrudnienia: zarówno umowy cywilnoprawne trwające ponad miesiąc, jak i umowy o pracę zapisane w Kodeksie pracy. Kontrakt ma obowiązywać zawsze, gdy więź prawna między pracodawcą a pracownikiem ma charakter trwały. Będzie dawał takie uprawnienia ubezpieczeniowe jak praca na etacie (np. prawo do zwolnienia lekarskiego).

Płaca minimalna
PO chce po 2016 r. podnieść płacę minimalną. Według zapowiedzi minimalna stawka godzinowa ma być nie niższa niż 12 zł brutto.

Progresywna stawka PIT, likwidacja składek ZUS i NFZ
Docelowo każdy obywatel zatrudniony na jednolitym kontrakcie ma płacić tylko jeden podatek dochodowy. Wszystkie obowiązki związane z płaceniem ZUS i składek do NFZ miałoby przejąć Ministerstwo Finansów.

Dochód do opodatkowania będzie wyliczany na osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku osób o niskich dochodach podatek będzie wynosił 10 proc., a w przypadku najlepiej zarabiających – 39,5 proc. (dziś najwyższa wartość podatku to 43,5 proc.).

Obciąć etaty związkowcom
PO zapowiada likwidację obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych. Oznacza to tyle, że etaty związkowców będą opłacane przez same związki.

Bony na leki
200-złotowy bon refundacyjny na leki dla osób korzystających z pomocy społecznej. Według wyliczeń PO z bonu przyznawanego raz do roku mogłoby skorzystać ok. 3,5 mln Polaków.

Likwidacja egzaminu szóstoklasisty
Platforma proponuje zniesienie powszechnych, obowiązkowych egzaminów na zakończenie szóstej klasy szkoły podstawowej.

Większe zasiłki 
PO obiecuje podniesienie zasiłków rodzinnych. Chce też wprowadzić nowe kryterium dochodowe. Od 1 listopada 2015 r. podwyżka zasiłków o 100 zł (z 574 zł na członka rodziny), a w 2017 r. – podwyżka o 80 zł.

Więcej wojsk sojuszniczych w Polsce
Zwiększenie obecności wojskowej NATO i Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski.

Porozumienie w sprawach światopoglądowych
Platforma często powtarza, że nie pozwoli, żeby państwo narzucało komukolwiek jeden światopogląd. W programie zapowiada, że będzie bronić społecznego kompromisu w takich sprawach jak in vitro czy aborcja.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną