Kraj

Wielkie maszerowanie. Co się będzie działo 11 listopada?

Kraków, 11 listopada 2014 r. Kraków, 11 listopada 2014 r. Beata Zawrzel / Reporter
Co planują narodowcy? Co zakłada kalendarz prezydencki?

Pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski” 11 listopada przejdzie ulicami Warszawy Marsz Niepodległości. Organizowany przez środowiska narodowe, głównie Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny, przejdzie tą samą trasą co w ubiegłym roku: od ronda im. Romana Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego na drugą stronę miasta i zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego. Zarówno na początku, jak i na końcu marszu zaplanowano kilka przemówień, m.in. działaczy Ruchu Narodowego, z którym związane jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, organizator demonstracji.

W ostatnich latach w czasie Marszu Niepodległości regularnie dochodziło do zamieszek. W ubiegłym roku zatrzymano 276 osób, kilkadziesiąt było rannych, w tym 51 policjantów i 24 osoby cywilne.

Narodowcy wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy oficjalne zaproszenie, ale go nie przyjął. Prezydent zrezygnował też z marszu Razem dla Niepodległej zainicjowanego przez Bronisława Komorowskiego. „Nie należy odnosić obchodów Święta Niepodległości do zwyczajów, które były wprowadzane w ostatnich latach. Jest lista punktów, które zawsze są w programie obchodów. 11 listopada w tym roku jest obchodzony przez pana prezydenta zgodnie z tradycją” – wytłumaczył decyzję Dudy podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydent Wojciech Kolarski.

Kalendarz prezydencki przewiduje, że rano 11 listopada Andrzej Duda będzie na mszy św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana, następnie w Belwederze wręczy najwyższe odznaczenia państwowe oraz weźmie udział w uroczystej zmianie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza (razem z premier Kopacz) i spotka się z korpusem dyplomatycznym. Po południu natomiast pojedzie do Białej Podlaskiej (woj. lubelskie). Do końca ub. tygodnia nie podano programu uroczystości z udziałem prezydenta. Prawdopodobnie jednym z punktów będzie oficjalne nadanie rondu przy ul. Terebelskiej im. I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. Miejscowi radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie jeszcze w sierpniu.

Marsze narodowców zapowiedziane są także w innym miastach, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Lublinie. We Wrocławiu NOP chce zorganizować marsz na 10 tys. osób. To może być największy zlot skrajnych nacjonalistów we Wrocławiu od lat, którzy przekonywali do udziału w specyficznym stylu: „Zamiast pochłaniać chrupki przed ekranem komputera, zamiast pić piwo i pierdzieć w stołek – przyjdź na marsz i uczcij pamięć tych, którzy oddali swoje życie i śmierć dla narodu”.

Zamieszek i rozruchów we Wrocławiu obawia się m.in. IBM, które ostrzegło zatrudnionych w firmie obcokrajowców, aby dla swego bezpieczeństwa 11 listopada unikali okolic centrum Wrocławia. Bo część z nich może mieć charakter rasistowski, a w IBM pracuje dużo osób z Tunezji, Nigerii czy Turcji.

Polityka 46.2015 (3035) z dnia 08.11.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną