Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

ZBIGNIEW ZIOBRO: Historia zatoczyła koło

Filip Błażejowski / Forum
Komitet Polityczny PiS zatwierdził i ogłosił, którzy politycy staną na czele poszczególnych resortów. Przedstawiamy sylwetkę nowego szefa resortu sprawiedliwości.

Rocznik 1970. Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2001 r. po raz pierwszy został posłem PiS. To wtedy stał się rozpoznawalny – dzięki regularnym transmisjom prac komisji śledczej badającej aferę Rywina. Do historii przeszła zwłaszcza potyczka na słowa z Leszkiem Millerem, którego zapytał o jego domniemaną interwencję w śledztwie dotyczącym morderstwa generała Papały. Zdenerwowany premier odparł: „Pan jest zerem, panie pośle Ziobro”.

Przez kilka miesięcy w 2001 r. Zbigniew Ziobro był wiceministrem sprawiedliwości – resortem kierował wówczas Lech Kaczyński. Z ministerstwa odszedł, gdy Kaczyński złożył dymisję (w 2005 r. Ziobro był szefem jego kampanii w wyborach prezydenckich). Sam pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W 2007 r. Ziobro i szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński, przedstawiając okoliczności zatrzymania Mirosława G., szefa Kliniki Kardiochirurgii Szpitala MSWiA, poinformowali, że prokurator przedstawił lekarzowi 20 zarzutów, w tym zarzut zabójstwa. Podczas konferencji prasowej padły słynne słowa Ziobry: „Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”, za które lekarz wytoczył mu proces cywilny (Ziobro przegrał w obu instancjach).

W 2008 r. Ziobro został wiceszefem PiS, w tym samym roku prokurator wystąpił o uchylenie mu immunitetu w związku z podejrzeniem, że jako minister sprawiedliwości nielegalnie ujawnił Jarosławowi Kaczyńskiemu akta ze śledztwa w sprawie mafii paliwowej. Śledztwo umorzono, bo zabrakło dowodów. W 2009 r. Ziobro został europosłem. W 2010 r. wraz z Tadeuszem Cymańskim i Jackiem Kurskim Ziobrę wykluczono z PiS. Ziobro zaangażował się wtedy w tworzenie ugrupowania Solidarna Polska. W 2014 r. nie udało mu się zdobyć mandatu do Parlamentu Europejskiego, ale w ostatnich wyborach wystartował z list PiS w Kielcach i ponownie został posłem.

Czytaj także:
» Zbigniew Ziobro, czyli szeryf RP
» Zbigniew Ziobro w roli ministra
» Zbigniew Ziobro show!
» Ziobro znów triumfuje

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną