Kraj

ZBIGNIEW ZIOBRO: Historia zatoczyła koło

Filip Błażejowski / Forum
Komitet Polityczny PiS zatwierdził i ogłosił, którzy politycy staną na czele poszczególnych resortów. Przedstawiamy sylwetkę nowego szefa resortu sprawiedliwości.

Rocznik 1970. Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2001 r. po raz pierwszy został posłem PiS. To wtedy stał się rozpoznawalny – dzięki regularnym transmisjom prac komisji śledczej badającej aferę Rywina. Do historii przeszła zwłaszcza potyczka na słowa z Leszkiem Millerem, którego zapytał o jego domniemaną interwencję w śledztwie dotyczącym morderstwa generała Papały. Zdenerwowany premier odparł: „Pan jest zerem, panie pośle Ziobro”.

Przez kilka miesięcy w 2001 r. Zbigniew Ziobro był wiceministrem sprawiedliwości – resortem kierował wówczas Lech Kaczyński. Z ministerstwa odszedł, gdy Kaczyński złożył dymisję (w 2005 r. Ziobro był szefem jego kampanii w wyborach prezydenckich). Sam pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W 2007 r. Ziobro i szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński, przedstawiając okoliczności zatrzymania Mirosława G., szefa Kliniki Kardiochirurgii Szpitala MSWiA, poinformowali, że prokurator przedstawił lekarzowi 20 zarzutów, w tym zarzut zabójstwa. Podczas konferencji prasowej padły słynne słowa Ziobry: „Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”, za które lekarz wytoczył mu proces cywilny (Ziobro przegrał w obu instancjach).

W 2008 r. Ziobro został wiceszefem PiS, w tym samym roku prokurator wystąpił o uchylenie mu immunitetu w związku z podejrzeniem, że jako minister sprawiedliwości nielegalnie ujawnił Jarosławowi Kaczyńskiemu akta ze śledztwa w sprawie mafii paliwowej. Śledztwo umorzono, bo zabrakło dowodów. W 2009 r. Ziobro został europosłem. W 2010 r. wraz z Tadeuszem Cymańskim i Jackiem Kurskim Ziobrę wykluczono z PiS. Ziobro zaangażował się wtedy w tworzenie ugrupowania Solidarna Polska. W 2014 r. nie udało mu się zdobyć mandatu do Parlamentu Europejskiego, ale w ostatnich wyborach wystartował z list PiS w Kielcach i ponownie został posłem.

Czytaj także:
» Zbigniew Ziobro, czyli szeryf RP
» Zbigniew Ziobro w roli ministra
» Zbigniew Ziobro show!
» Ziobro znów triumfuje

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną