KRZYSZTOF JURGIEL: Minister rolnictwa, który słał limuzynę po ojca Rydzyka
Komitet Polityczny PiS zatwierdził i ogłosił, którzy politycy staną na czele poszczególnych resortów. Przedstawiamy sylwetkę nowego ministra rolnictwa.
Facebook

Rocznik 1953. Urodził się we wsi Ogrodnikach w pobliżu Białegostoku („w rodzinie katolickiej” – jak mówi). Studiował na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracował w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Białymstoku (jako geodeta w latach 1981–1984), w Białostockim Kombinacie Budowlanym (jako specjalista ds. geodezji, 1981–1984) i w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku (jako inspektor, 1984–1988).

Na przełomie lat 80. i 90. był niezależnym przedsiębiorcą (w Przedsiębiorstwie Usług Geodezyjnych i Kartograficznych „Meridian”). Radnym Białegostoku został w 1994 r. Od tej chwili jego kariera przyspieszyła – najpierw był wiceprezydentem (odpowiadał przede wszystkim za politykę przestrzenną), później prezydentem tego miasta (1995–1998). Przez trzy lata, od 1998 r., był radnym i przewodniczącym sejmiku podlaskiego I kadencji.

W Sejmie od 1997, wybrany najpierw z list AWS, później (od 2001 r.) już wyłącznie jako kandydat PiS – wtedy też wstąpił w szeregi tej partii. W 2003 r. wygrał wybory uzupełniające do Senatu V kadencji. Znowu poseł z ramienia PiS – regularnie od 2005 r. Minister rolnictwa w latach 2005–2007. Zasłynął, gdy dał się sprowokować dziennikarzowi „Faktu”, którzy podszywając się pod asystenta ojca Tadeusza Rydzyka poprosił o użyczenie samochodu. Jurgiel wysłał ministerialną limuzynę. 

Do NSZZ „Solidarność” należy od 1980 r. Jest jednym z założycieli tego ruchu w OPGK Białystok (1980). W latach 90. był członkiem Porozumienia Centrum (zakładał je w Białymstoku), został członkiem Zarządu Wojewódzkiego, a także członkiem Zarządu Głównego i Naczelnej Rady Politycznej. Należał do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Był wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych i Komisji Nadzwyczajnej, które rozpatrywały rozmaite projekty ustaw (dotyczących m.in. zmian ordynacji wyborczej).

W PiS przewodniczy komisji etyki, zasiada w głównym zarządzie (członek Komitetu Politycznego i Rady Politycznej). Wiceprzewodniczący partii oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezes Zarządu Okręgowego Prawo i Sprawiedliwość w województwie podlaskim od 2012 r.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną