Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

KONRAD SZYMAŃSKI: Specjalista od Europy

Wiktor Dąbkowski / Reporter
Komitet Polityczny PiS zatwierdził i ogłosił, którzy politycy staną na czele poszczególnych resortów. Przedstawiamy sylwetkę ministra ds. europejskich.

Rocznik 1969. Urodził się w Kaliszu. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2004 r. nieprzerwanie pełni funkcję europosła (żeby przejąć obowiązki w kraju, musi się zrzec mandatu). Od lat 90. zajmował urzędnicze i polityczne stanowiska, był m.in. dyrektorem biura poselskiego Marcina Libickiego w Poznaniu, później korespondentem Agencji Prasowej SIS-serwis (też w Poznaniu), doradcą Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania, doradcą ds. międzynarodowych Marcina Libickiego, który przewodniczył wówczas Polskiej Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Funkcję doradcy sprawował zresztą wielokrotnie (doradzał wicemarszałkowi Sejmu w latach 1999–2000, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2000 r.). Jako europoseł – członek wielu gremiów. M.in. Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (wicekoordynator tejże grupy), delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Armenia, UE-Azerbejdżan i UE-Gruzja, delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego (Euronest), Intergrupy ds. Bioetyki (wiceprzewodniczący), Intergrupy Św. Jakuba (wiceprzewodniczący) oraz Intergrupy Bałtyckiej.

W 2005 r. został członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu. Należał ponadto do Rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie (2007–2008) oraz do Zarządu Kolegium Europejskiego w Natolinie (2007–2013). W PiS od 2007 r. (wcześniej ZChn i członek Zarządu Głównego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia). Jeden z europosłów odznaczonych przez POLITYKĘ w przygotowywanym corocznie Rankingu Posłów. Tak ten wybór uzasadnili wówczas dziennikarze: „Kompetentny i odważny w sądach, zarazem jeden z niewielu posłów drugiej kadencji, który nie osiadł na laurach. Aktywny zarówno na forum całego Parlamentu, jak i w komisji przemysłu, badań naukowych i energii, gdzie przygotowuje kluczowy raport o polityce energetycznej i klimatycznej do 2030 r.”. Dyplom najlepszego posła otrzymał też wcześniej, w 2010 r., za zaangażowanie i pracowitość.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną