Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Z Sejmu do Brukseli

Od lewej: Czesław Hoc, Sławomir Kłosowski Od lewej: Czesław Hoc, Sławomir Kłosowski Hubert Bierdgarski/Reporter, Karol Serewis/East News

Wśród kandydatów na przyszłych ministrów, zaprzysiężonych 16 listopada, znalazło się dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego: Marek Gróbarczyk (gospodarka wodna i żegluga śródlądowa) i Dawid Jackiewicz (Skarb Państwa). Kodeks wyborczy nie pozwala jednak na łączenie pracy w rządzie z mandatem w europarlamencie, dlatego obaj muszą zostać zastąpieni.

Czesław Hoc – poseł PiS z okręgu koszalińskiego, szef struktur okręgowych partii, w wyborach do PE w maju zeszłego roku uzyskał drugi po Gróbarczyku wynik – dość szybko zapowiedział, że pojedzie do Brukseli. Hoc, z wykształcenia endokrynolog, dwukrotnie już (2004 i 2015 r.) próbował dostać się do europarlamentu. Hoc zapowiada, że najbardziej interesują go służba zdrowia i rybołówstwo i o przydział do tych komisji w Parlamencie Europejskim będzie się ubiegał. Z kolei odświeżony właśnie poselski mandat Hoca zostanie wygaszony, a w ławach sejmowych zastąpi go Stefan Strzałkowski, były burmistrz Białogardu, który był już posłem PiS przez dwie kadencje. „Takiego zaszczytu nie można nie przyjąć” – mówił, komentując swoją decyzję.

Natomiast Dawida Jackiewicza, ministra Skarbu Państwa, zastąpi w Brukseli Sławomir Kłosowski. Zastanawiał się dłużej niż Hoc, ze względu na plotki o tym, że mógł objąć funkcję wiceministra w resorcie edukacji narodowej. Kłosowski był już wiceszefem MEN w poprzednim rządzie PiS. Konstytucja mówi, że ministrowie i sekretarze stanu mogą łączyć te funkcje z mandatem posła. Poseł Kłosowski zasłynął w 2013 r. krytyką planów Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego zmierzających do zreformowania Karty Nauczyciela, m.in. poprzez wydłużenie czasu pracy nauczycieli. Ostatnio w obronie Karty Nauczyciela wystąpił prezydent Andrzej Duda, przekonując o konieczności zachowania Karty w obecnym kształcie.

Polityka 47.2015 (3036) z dnia 17.11.2015; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 5
Reklama