„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Profesor na służbie

Andrzej Zybertowicz – reformator służb specjalnych

Prof. Zybertowicz bywa krytyczny wobec PiS, dlatego niektórzy z tego środowiska wciąż uważają go za obcego. Prof. Zybertowicz bywa krytyczny wobec PiS, dlatego niektórzy z tego środowiska wciąż uważają go za obcego. Adam Chełstowski / Forum
Człowiek renesansu Andrzej Zybertowicz, archiwista, historyk, socjolog, profesor, doradca. Nadchodzący czas jest dla niego skrojony jak na miarę. Dostanie nowy tytuł: reformatora służb specjalnych.
Prof. Zybertowicz podczas prezentacji kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego, 2014 r.Krystian Maj/Forum Prof. Zybertowicz podczas prezentacji kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego, 2014 r.

Prof. Zybertowicz to społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy do spraw tajnych służb, jednocześnie etatowy doradca Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W gmachu BBN przy ul. Karowej z własnego gabinetu (skromnie umeblowanego) obserwuje służby specjalne. Jest zwolennikiem utworzenia Ministerstwa Ochrony Państwa, z Mariuszem Kamińskim w roli supernadzorcy wszelkich służb. W państwie rządzonym przez PiS to logiczne rozwiązanie, chociaż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ostatni taki omnipotentny resort nosił nazwę Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego i też miał chronić państwo.

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Polityka; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Profesor na służbie"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021