Anna Maria Anders przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Córka gen. Andersa obejmie też funkcję pełnomocnika premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego w kancelarii premiera.
Robert Małolepszy/Polityka

Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, obejmie dwie funkcje: przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz pełnomocnika premier Beaty Szydło ds. dialogu międzynarodowego w randzie sekretarza stanu. Decyzję tę premier ogłosiła podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

„Dla nas jest ogromnym zaszczytem, że pani zgodziła się pełnić tę funkcję, że dołącza pani do prac drużyny, biało-czerwonej drużyny Prawa i Sprawiedliwości” – mówiła Beata Szydło.

Premier podkreślała ponadto, jak duże znaczenie ma dla rządu dialog międzynarodowy, zwłaszcza w kontekście polityki historycznej. Anders ma dbać m.in. o „sprawy związane z tym wszystkim, co jest dla Polski szczególnie ważne, łącznie z upamiętnianiem i ochroną pamięci miejsc walki i męczeństwa”.

„To wielki zaszczyt, mam nadzieję, że nikogo nie zawiodę i że mój ojciec się cieszy” – skomentowała Anders. Zapowiedziała ponadto, że w pierwszej kolejności zadba o pamięć bitwy o Monte Cassino. Polska ambasada w Rzymie oburzyła się niedawno, że na wzgórzu w okolicach Bożego Narodzenia utworzono świąteczne miasteczko. Wystosowała nawet w tej sprawie pismo do ministerstwa zagranicznego Włoch.

Anna Maria Anders urodziła się w Londynie, mieszka w Bostonie, ma brytyjskie obywatelstwo. Po ślubie uzyskała również obywatelstwo USA, polskie zaś w 2014. Na swoim fanpage’u Facebookowym zachęcała niedawno do „bezpartyjnego wspierania rządu”.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Anders startowała z list PiS do Senatu z warszawskiego Żoliborza. Bez powodzenia. Mimo dobrego wyniku (była trzecia w Polsce) nie udało się jej wygrać z wieloletnią senator Barbarą Borys-Damięcką (PO).

Stanowisko przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa obejmował wcześniej Władysław Bartoszewski.

Czytaj także: Anna Maria Anders o tym, jak się żyło w domu z dwiema ikonami emigracji

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną